Łęczna świętuje 556. rocznicę nadania praw miejskich. Dziś (08.01) w południe zostanie odprawiona msza w intencji miasta i jego mieszkańców.
7 stycznia 1467 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał kasztelanowi krakowskiemu Janowi z Tęczyna przywilej zbudowania miasta Łęczna nad rzeką Wieprz, przy ujściu Świnki. Jest to więc jedno z najstarszych prywatnych miast.
CZYTAJ: Łęczna: nowa droga połączyła trzy osiedla [ZDJĘCIA]
– Łęczna wyróżnia się na tle innym miast lubelskich faktem, że królewski dokument zachował się do współczesnych czasów w oryginale i jest przechowywany w warszawskich archiwach – informuje łęczyński magistrat.
Na początku swojej historii miasto Łęczna liczyło 2 tysiące mieszkańców, dziś – około 20 tysięcy; jest stolicą powiatu łęczyńskiego i stolicą Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Przez wieki miasto bogaciło się, a łęczyńskie jarmarki, na których handlowano wołami i końmi, były znane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W Łęcznej przez wieki silna była społeczność żydowska, która została unicestwiona podczas II wojny światowej. Żydzi mieli ogromny wpływ na funkcjonowanie miasta. Mogli wybierać jednego z czterech burmistrzów, którzy swoją funkcję pełnili przez kwartał.
Msza w intencji Łęcznej i jej mieszkańców zostanie odprawiona w kościele pw. św. Marii Magdaleny w południe.
PaSe / opr. WM