Jak poradzić sobie ze stresem i lękiem? Lubelska fundacja zaprasza na bezpłatne zajęcia

eyes 394175 340 2023 01 11 190337

Bezpłatne zajęcia dotyczące emocji oraz radzenia sobie ze stresem i lękami organizuje Fundacja Sempre a Frente. Zajęcia skierowane są do osób pomiędzy 18 a 50 rokiem życia.

– Jesteśmy w międzynarodowym projekcie w programie Erasmus+, który realizujemy z organizacjami z Portugalii, Rumunii czy Włoch. Opracowaliśmy metody wspierania zdrowia psychicznego – mówi prezes Fundacji, Aleksandra Kulik. – Wspólnie z partnerami wypracowaliśmy warsztaty, które chcemy zaproponować osobom dorosłym z Lublina. Takie warsztaty odbywają się również w krajach naszych partnerów po to, żeby wzmocnić kompetencje psychospołeczne osób w naszym mieście, jak również po to, żeby mogły dowiedzieć się one trochę więcej o sobie.

Edukacja dotycząca sfery emocjonalnej bardzo potrzebna

– Popracujemy sobie nad psychoedukacją w obszarze emocji – zapowiada Iga Balicka, psycholog z Fundacji Sempre a Frente. – W swojej pracy zawodowej zauważam wśród ludzi duży deficyt w umiejętności rozpoznawania swoich stanów emocjonalnych i wiązania ich z konkretnymi sytuacjami czy zachowaniami w swoim życiu. Najczęściej, jak zapytamy kogoś, jak się czuje, to odpowiedź brzmi albo “dobrze”, albo “źle”, albo “OK”. Natomiast nie są to nazwy konkretnych emocji. Umiejętność radzenia sobie z jakąkolwiek trudną emocją czy sytuacją w życiu zaczyna się od jej rozpoznania. Kiedy nie jesteśmy w stanie nawet nazwać tego, co czujemy i co wywołało w nas te uczucia, to tak naprawdę nie mamy żadnych zasobów i narzędzi, żeby poradzić sobie z tymi trudnymi sytuacjami i emocjami. 

CZYTAJ: Polscy wolontariusze ranni w Ukrainie pod okiem specjalistów z lubelskiego szpitala

– Jako organizacja, która na co dzień zajmuje się zdrowiem psychicznym, jesteśmy przekonani, że kompetencje psychospołeczne i edukacja ludzi w obszarze dbania o swoje zdrowie psychiczne to są bardzo ważne tematy – zaznacza Aleksandra Kulik. – Sfera psychiczna jest takim samym elementem zdrowia jak to, czy na przykład uprawiamy sport. Bez zadbania o swoje zdrowie psychiczne nie możemy mówić o tym, że będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, dobrym zdrowiem. Wszystkim zależy, żeby funkcjonować jak najlepiej, najlepiej spełniać się w swoich rolach i być szczęśliwym.

Nad jakimi schematami myślowymi warto pracować?

– Będziemy sobie troszkę rozmawiać na temat przekonań, które wpływają na nasz rozwój i samopoczucie – mówi Iga Balicka. – Będziemy rozmawiać na temat tego, jak działa nasz umysł, jakie błędy poznawcze popełniamy w codziennym życiu. Są to między innymi irracjonalne przekonania, na przykład: jak coś mi nie wyszło w pracy czy w szkole, to dlatego, że jestem głupia i do niczego się nie nadaję. Taka osoba nie rozpoznaje tego, że na przykład w ostatnim czasie miała w swoim życiu bardziej stresujący okres i jej zasoby poznawcze były czerpane na to, żeby poradzić sobie z tą sytuacją życiową. Dlatego nie była w stanie odpowiednio przygotować się do prezentacji w pracy czy do sprawdzianu w szkole. To bardzo ważne, żeby pracować nad przekonaniami, bo nasze myśli i emocje są ze sobą bardzo powiązane. 

– Współpracujemy z naszymi partnerami w Europie. W różnych miejscach funkcjonuje taka stygmatyzacja, że problemy ze zdrowiem psychicznym to coś strasznie wstydliwego – zauważa Aleksandra Kulik. – U nas jest już trochę lepiej. Wydaje mi się, że nie jesteśmy za bardzo uczeni tego, że o zdrowie psychiczne należy dbać. Nasze kompetencje związane z komunikacją czy określaniem swoich emocji to rzeczy, których powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Wielokrotnie jest tak, że osoby dorosłe nie wiedzą, jak wygląda efektywna komunikacja, bo za ich czasów młodzieńczych nikt ich tego nie nauczył. Umiejętność określenia tego, że na przykład jest mi smutno albo jestem zła, odczuwam gniew czy jest mi przykro, jestem zawiedziona, naprawdę ułatwia funkcjonowanie w relacjach z innymi ludźmi. 

Uczestnicy będą rozmawiać też między innymi o zdrowym stylu życia oraz o stawianiu sobie celów. Więcej informacji można znaleźć na facebokowym profilu Fundacji Sempre a Frente.

LilKa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version