Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Według statystyk seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia – stanowią w Polsce blisko 26% społeczeństwa. Jest to bardzo zróżnicowana grupa – mówiła w Polskim Radiu Lublin dr hab. Monika Adamczyk z Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
CZYTAJ: Do NFZ po zdrowie. Darmowe konsultacje nie tylko dla babci i dziadka
Jak podkreśliła granica wieku 60 czy 65 lat bardzo umowna, potrzebna dla ustalenia nabycia praw emerytalnych. Jest bardzo duży problem z ustaleniem tego, od kiedy właściwie zaczyna się starość. – Dla bardzo wielu starość zaczyna się, kiedy człowiek powie sobie, że mnie się już nie chce, chce odpocząć, przyszedł czas na rezygnację z pracy. Jako pokolenie osób starszych jesteśmy bardzo zróżnicowani zależnie od wykształcenia, stanu zdrowia, od tego jacy byliśmy, kiedy byliśmy młodsi. Na to, jacy są współcześni dziadkowie pracowali oni w wieku lat 30, 40, 50.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że w 2021 r. liczba osób powyżej 60 lat wyniosła 9,8 mln, czyli 25,8 proc. całego społeczeństwa. Najliczniejszą grupą seniorów – 26,3%. – stanowili obywatele w wieku 60–64 lata. W stosunku do 2020 r. liczba osób w wieku senioralnym wzrosła o 28,6 tys. osób, tj. o 0,3%.
RCh / opr. AKos
Fot. PrzeG