„Bez busa nie będzie warsztatów”. Zbiórka na pojazdy dla osób z niepełnosprawnościami

001 2023 01 20 191931

Caritas Diecezji Siedleckiej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup nowych busów dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy mają być przeznaczone na potrzeby warsztatów terapii zajęciowej w Białej Podlaskiej i Parczewie. Obecne dwa busy, z których korzystają te placówki liczą ponad 10 lat i często ulegają awariom.

Bus zepsuł się na środku ulicy

– Bus, którym dowozimy osoby niepełnosprawne z ich domów na zajęcia w ramach warsztatów, przejechał już ponad 400 tys. kilometrów – mówi Jakub Semeniuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej. – A jest to tylko sam dowóz i odbiór uczestników z zajęć. Trzeba do tego doliczyć jeszcze kolejne wyjazdy, np. spotkania uczestników z innymi placówkami, występy, wycieczki czy codzienną działalność warsztatu. Bus ulega ciągle jakimś awariom. Zeszły rok był pod tym względem rekordowy. Musieliśmy zainwestować dosyć duże środki w naprawę tego busa, a to pochłonęło znaczącą część naszego budżetu – zaznacza. 

– Bus ulega awarii w sytuacjach dosyć niespotykanych. W pobliżu nie było żadnego domu, ani żywej duszy, było ciemno i minusowe temperatury, a samochód się zepsuł na środku ulicy. Stanął, nie działało też ogrzewanie. Uczestnicy w takich warunkach musieli czekać na przyjazd pomocy drogowej. Dla osób z niepełnosprawnościami było to dosyć trudne – wspomina. – Na co dzień przewozimy 14 stałych uczestników po terenie całego powiatu bialskiego oraz Białej Podlaskiej – dodaje Jakub Semeniuk. 

CZYTAJ: Bus dla niepełnosprawnych. Warsztaty terapii zajęciowej potrzebują pomocy

“Odkrywamy w sobie talenty”

– Odnajduję się tutaj bardzo dobrze, jest miła atmosfera. Nauczyłem się robić bardzo wiele rzeczy. Odkryłem w sobie drugi talent, czyli robienie obrazów z mozaiki diamentowej. Jak byłem w domu, to mi się nudziło, nie miałem się do kogo odezwać, a tutaj poznałem wiele osób – mówi Artur, uczestnik warsztatów. – Podobają mi się zajęcia muzyczne, bo też mam taki talent, gram na klawiszach “ze słuchu”, a także zajęcia ceramiczne, bo robimy tam bardzo ładne rzeczy. Mamy też pracownię techniczną i stolarską – opowiada. 

– Nasz warsztat terapii zajęciowej funkcjonuje w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15 od 2007 roku. Na co dzień na zajęcia przychodzi 35 uczestników, którzy pracują w 7 pracowniach. Są to zajęcia, których głównym celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna. Skupiamy się na tym, aby uczestnicy zostali przystosowani do znalezienia, podjęcia i utrzymania pracy, czyli wyszli na otwarty bądź chroniony rynek pracy. Wszyscy uczestnicy są pełnoletni. Są to osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym – dodaje Semieniuk. 

CZYTAJ: Nowoczesna winda i samochód. Benedyktynkom z Puław będzie łatwiej opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi

Bez busa, nie będziemy mieć uczestników

– Do naszego warsztatu dowozimy 24 osoby z niepełnosprawnościami, w tym 3 osoby na wózkach. 4 z nich jest z powiatu parczewskiego, 13 z innych miejscowości. Jeżeli nie będziemy mieć busa, nie będziemy mieć też uczestników. W naszym powiecie brakuje komunikacji podmiejskiej. Mamy osoby z takich miejscowości, gdzie nie dojeżdża żaden bus ani autobus, więc nie mają one możliwości dojechania na zajęcia – mówi Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie. – Do warsztatu zajęciowego w Parczewie uczęszczają 32 osoby w 6 pracowniach: multimedialnej, poligrafii i reklamy, krawiecko-hafciarskiej, artystycznej, stolarskiej i gospodarstwa domowego. Proponujemy naszym podopiecznym bardzo różnorodne zajęcia, dzięki którym mogą rozwijać oni swoje pasje. Jednocześnie się rozwijają, korzystają z terapii i rehabilitacji.

– Zbieramy pieniądze, aby zakupić nowe busy do naszych warsztatów w Białej Podlaskiej i Parczewie. Przyznano nam środki z PFRON, ale do tego musimy dozbierać wkład własny. To są kwoty ok. 90 tys. na każdy z samochodów. Bardzo jest nam to potrzebne, dlatego prosimy o pomoc każdego, kto mógłby nas wesprzeć  – mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Archidiecezji Siedleckiej. – Osoby niepełnosprawne docierają do tych naszych placówek, czują się tam dobrze, ale nie będą mogły tego robić, jeśli nie będzie dowozu.

Koszt nowego busa to ponad 200 tys. złotych. Można pomóc w jego kupnie poprzez wpłacenie darowizny na konto nr 20 8025 0007 0025 6247 2000 0010 z dopiskiem: „Darowizna na samochód”.

MaT / opr. DomKla

Fot. nadesłane

Exit mobile version