Sześć potężnych ciężarówek – o masie 32 ton każda – wjechało na nowy most na Al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przeprowadzono na nim badania obciążeniowe, mające zweryfikować, czy konstrukcja zachowuje się zgodnie z założeniami projektu.
CZYTAJ: Tragedia na przejściu. Pieszy nie żyje
Za pomocą zamontowanej pod mostem precyzyjnej aparatury badane były ugięcia mostu pod obciążeniem i zachowanie się przęseł. To kluczowy element procedury odbioru każdego takiego nowego obiektu. Wyniki próby poznamy w przyszłym tygodniu.
– Jeśli most pomyślnie przejdzie testy, potwierdzi to bezpieczeństwo konstrukcji i umożliwi dopuszczenie ruchu. Wówczas udostępnimy nowy most i przeniesiemy ruch na jezdnię po stronie zachodniej, a wykonawca rozpocznie budowę nowego obiektu po stronie wschodniej – podało w mediach społecznościowych miasto Lublin.
W takim wypadku normalny ruch nowym mostem może rozpocząć się już pod koniec lipca. Wtedy też będzie można rozpocząć rozbiórkę drugiego, starego mostu.
W ramach inwestycji prowadzone są także prace na ul. Zamojskiej. W przyszłym tygodniu planowane jest układanie tam warstw bitumicznych jezdni. – Po ich zakończeniu, ruch zostanie skierowany na jezdnię po stronie zachodniej, a wykonawca przystąpi do prac na nitce wschodniej – podaje rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie Monika Fisz.
Nowy most i zakończenie prac na ul. Zamojskiej ma przyczynić się do płynniejszego ruchu i zmniejszenia korków w tej części miasta.
Przebudowa Al. Unii Lubelskiej rozpoczęła się w czerwcu 2025 roku. Cała inwestycja obejmuje modernizację drogi na odcinku od ronda Lubelskiego Lipca ’80 do wysokości zjazdu na teren Centrum Handlowego „VIVO! Lublin” wraz z budową mostów na rzece Bystrzycy. Zakresem inwestycji objęta jest również przebudowa ul. Zamojskiej na odcinku od al. Unii Lubelskiej do ul. Stolarskiej oraz przebudowa ul. Stolarskiej i Przemysłowej.
Prace mają zakończyć się w przyszłym roku. Wartość inwestycji to 65 mln zł. Środki na nią pochodzą z funduszy unijnych.
RL / opr. ToMa
Fot. i film Cyprian Bartosiewicz
![Most przeszedł próbę. Wkrótce komunikacyjna zmiana w centrum Lublina [ZDJĘCIA, WIDEO] 5 EAttachments962966423b39e7672c8973c7db6e52d66bbb14e xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/07/EAttachments962966423b39e7672c8973c7db6e52d66bbb14e_xl-1024x576.jpg)