Do dłuższej podróży samochodem w czasie upałów trzeba się przygotować. Zawsze należy mieć ze sobą wodę – około 2 litrów na osobę. Wyjazd planujmy jak najwcześniej rano.
– Podróżując, nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt ani osób starszych w zaparkowanym samochodzie, nawet na kilka minut – mówi podkomisarz Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie wsiadajmy od razu do mocno nagrzanego auta i nie ruszajmy od razu. Najlepiej troszkę to auto, zanim ruszymy, przewietrzyć. Nie ustawiajmy klimatyzacji na bardzo niską temperaturę, ponieważ ta różnica między temperaturą na zewnątrz a w aucie nie powinna być zbyt duża, maksymalnie do 8 stopni, aby uniknąć szoku termicznego po wyjściu z pojazdu. Jeżeli utkniemy w korku, to przede wszystkim zachowajmy spokój i oszczędzajmy paliwo.
CZYTAJ: Za gorąco nawet na wypoczynek nad wodą? Mieszkańcy regionu szukają ochłody
Co dwie godziny lub częściej warto zrobić przerwę w podróży.
Jak zapowiadają synoptycy, dziś temperatura może wzrosnąć nawet do 37 stopni w cieniu.
InYa / opr. LisA
Fot. pexels.com
