Przez Stare Miasto i lubelski deptak przeszedł renesansowy pochód. W ten sposób miasto rozpoczęło świętowanie zbliżającej się 457. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.
– W naszej grupie można dostrzec postacie bezpośrednio zaangażowane w zawarcie Unii Lubelskiej – mówi nauczycielka tańca w Młodzieżowym Domu Kultury numer 2 w Lublinie Daria Kloc. – Jesteśmy Zespołem Tańca Dawnego „Belriguardo”. Towarzyszą nam żonglerzy Sbandieratori Belriguardo oraz grupa historycznych werblistów. Mamy stroje, które odpowiadają modzie renesansowej okresu Jagiellonów. Jest z nami tancerz przebrany za Zygmunta Starego. Mamy również Bonę Sforzę, Zygmunta II Augusta, który podpisywał Unię Lubelską.
CZYTAJ: Artyści ludowi prezentują się w Kazimierzu Dolnym
Unia Lubelska została zawarta 1 lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie. Porozumienie pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim doprowadziło do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną.
MaK / opr. PrzeG
Fot. Cyprian Bartosiewicz
![Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA] 3 EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49_xl-1-1024x576.jpg)