Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA]

EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1

Przez Stare Miasto i lubelski deptak przeszedł renesansowy pochód. W ten sposób miasto rozpoczęło świętowanie zbliżającej się 457. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

– W naszej grupie można dostrzec postacie bezpośrednio zaangażowane w zawarcie Unii Lubelskiej – mówi nauczycielka tańca w Młodzieżowym Domu Kultury numer 2 w Lublinie Daria Kloc. – Jesteśmy Zespołem Tańca Dawnego „Belriguardo”. Towarzyszą nam żonglerzy Sbandieratori Belriguardo oraz grupa historycznych werblistów. Mamy stroje, które odpowiadają modzie renesansowej okresu Jagiellonów. Jest z nami tancerz przebrany za Zygmunta Starego. Mamy również Bonę Sforzę, Zygmunta II Augusta, który podpisywał Unię Lubelską.

CZYTAJ: Artyści ludowi prezentują się w Kazimierzu Dolnym

Unia Lubelska została zawarta 1 lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie. Porozumienie pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim doprowadziło do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną.

MaK / opr. PrzeG

Fot. Cyprian Bartosiewicz

Exit mobile version