Lublin rozpoczyna starania o uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Sportu 2028. Dziś do Federacji Europejskich Stolic i Miast Sportu (ACES Europe) został złożony formularz zgłoszeniowy. To pierwszy, oficjalny etap procesu aplikacyjnego. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia rozpoczną się prace nad przygotowaniem aplikacji konkursowej.
Miasto jest uznawane jako jeden z najmocniejszych ośrodków sportowych w Polsce – aż 9 lubelskich drużyn rywalizuje w najwyższych klasach rozgrywkowych, co plasuje Lublin w ścisłej krajowej czołówce. Zawodnicy związani z Lublinem zdobywają medale igrzysk olimpijskich, paralimpijskich, głuchych oraz mistrzostw świata i Europy. To sukcesy m.in. Aleksandry Mirosław, Julii Szeremety, Karoliny Pęk oraz wielu reprezentantów AZS UMCS Lublin.
PaSe / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL
