Opowieść o losach Aleksandra Fila ze wsi Ciemno, komendanta obwodu Lubartów Okręgu Lublin BCh. Aresztowany przez NKWD w grudniu 1944 został zesłany w głąb ZSRR. Po powrocie był prześladowany przez władze komunistyczne i musiał uciekać na ziemie zachodnie. Mało opowiadał o tamtym czasie rodzinie.
Po latach spisywał swoje wspomnienia, na które już po jego śmierci natrafiły jego córki. Jedna z nich, Wiesława Piosik napisała o ojcu książkę, próbowała tez czegoś dowiedzieć się od członków rodziny rozsianych po całej Polsce. Aby przekazać im niezwykłą historię ojca, zorganizowała zjazd rodzinny, na który przybyło blisko 100 osób.
Fot. Mariusz Kamiński
