„Jeden z architektów sojuszu polsko-ukraińskiego”. 100. rocznica śmierci Symona Petlury [ZDJĘCIA]

EAttachments9535626b02fc43ef7e8935d38e1c7438812dcc6 xl 1

Obchody 100. rocznicy śmierci Naczelnego Atamana Symona Petlury, ukraińskiego działacza niepodległościowego i dowódcy wojskowego, odbyły się w Lublinie.

CZYTAJ:  Wystawa militariów i pokazy pierwszej pomocy. Duże wydarzenie w Lublinie [ZDJĘCIA]

– Obchody zaplanowano w przeddzień 100. rocznicy śmierci Petlury, który zginął 25 maja 1926 r. w Paryżu zastrzelony przez sowieckiego agenta – mówi prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, dr Grzegorz Kuprianowicz. – Symon Petlura to jedna z kluczowych postaci historii Ukrainy początku XX wieku, postać, która odegrała fundamentalną rolę w budowaniu państwowości ukraińskiej u schyłku I wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Stanął on na czele Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej, był naczelnym atamanem wojsk armii ukraińskiej. Był też znaczącą postacią w stosunkach polsko-ukraińskich. Właśnie on był jednym z architektów sojuszu polsko-ukraińskiego, zwieńczeniem którego stał się pakt Petlura-Piłsudski.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Zawarty wiosną 1920 r. polsko-ukraiński sojusz polityczno-wojskowy nazywany paktem Petlura-Piłsudski stał się podstawą dla polsko-ukraińskiego braterstwa broni w wojnie 1920 r. z Rosją Sowiecką. 

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lipowej w Lublinie przy pomniku żołnierzy Petlury. W Centrum Kultury rozpoczyna się wieczór pamięci.

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska 

Exit mobile version