Zmarła aktorka Zofia Kucówna. Grała również w lubelskim teatrze

beztytulusssjj 2024 04 06 130046

Zmarła aktorka Zofia Kucówna. Informację potwierdził Polskiemu Radiu prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Miała 90 lat.

Występowała między innymi na scenach teatrów warszawskich: Powszechnego, Ateneum, Narodowego i Współczesnego. Zagrała w kilkunastu filmach, jak: „Deszczowy lipiec”, „Pestka”, „Syzyfowe prace” oraz serialach – „Barwy szczęścia” czy „Dom nad rozlewiskiem”. Współpracowała z Teatrem Telewizji oraz z Teatrem Polskiego Radia. Była znana również jako wykonawczyni piosenek Agnieszki Osieckiej oraz utworów z „Kabaretu Starszych Panów”, w tym „Kaziu, zakochaj się”.

Przez wiele lat wykładała w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. I też w tym mieście debiutowała w 1955 roku w Teatrze Młodego Widza w „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza. Potem był Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i rola Nory w „Domu lalki” Henryka Ibsena, która zwróciła uwagę recenzentów i dyrektorów scen. Zofia Kucówna trafiła do Teatru Powszechnego w Warszawie, z którym współpracowała w latach 60. ubiegłego wieku. Ten okres przyniósł jej wiele znakomitych ról w głośnych przedstawieniach Adama Hanuszkiewicza, grała Pannę Młodą w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, Dianę w „Fantazym” Juliusza Słowackiego oraz Sonię w „Zbrodni i karze” według Fiodora Dostojewskiego.

Zofia Kucówna, prywatnie żona Adama Hanuszkiewicza, była też jego artystyczną muzą i partnerką w wielu projektach artystycznych w latach późniejszych, już na scenie Teatru Narodowego, od objęcia przez niego dyrekcji w roku 1968 aż po stan wojenny. W latach w 1986-2006 występowała na deskach Współczesnego.

CZYTAJ: Zmarł Leszek Długosz, współtwórca Piwnicy pod Baranami

Pamiętne kreacje stworzyła też w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie debiutowała w roku 1959. Występowała wielokrotnie w realizacjach Hanuszkiewicza, a także Jerzego Gruzy, Olgi Lipińskiej oraz Zbigniewa Zapasiewicza.

Wystąpiła w około 170 produkcjach Teatru Polskiego Radia, między innymi w słuchowiskach „Anioł ognisty – rzecz o Słowackim” w reżyserii Jarosława Kiliana czy „Płonące miasto” w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.

Zofia Kucówna była też działaczką społeczną oraz pisarką. Przez wiele lat angażowała się w działalność Związku Artystów Scen Polskich, zwłaszcza na rzecz Domu Aktora w Skolimowie, w którym od kilku lat mieszkała. Wydała kilka książek biograficzno-wspomnieniowych: „Zatrzymać czas”, „Zdarzenia potoczne”, „Zapach szminki”, „Szara godzina” oraz zbiór felietonów „Opowieści moje”.

Urodziła się 12 maja 1933 roku w Warszawie, dzieciństwo spędziła w podwarszawskim Komorowie. Potem wraz z rodziną przeniosła się do Krakowa. Do aktorstwa przekonała ją polonistka, kiedy Zofia Kucówna zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie recytatorskim. Wygłosiła monolog Kordiana na Mont Blanc, którym wygrywała kolejne etapy, łącznie z ogólnopolskim.

Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie ukończyła w 1955 roku i została zaangażowana w Teatrze Młodego Widza w Krakowie. Później grała w Lublinie, skąd trafiła na sceny warszawskie.

CZYTAJ: Najstarszy mężczyzna na świecie zmarł w wieku 114 lat

Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Została odznaczona Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski – Kawalerskim, Oficerskim oraz Komandorskim, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotnie odebrała nagrodę Złotego Ekranu.

IAR / opr. LisA

Fot. Ja Fryta, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Exit mobile version