Zdecydowane zwycięstwo PiS w wyborach do sejmiku województwa [LISTA RADNYCH]

pm wpis 070424 016 2024 04 07 225401 2024 04 09 172222

Sejmik Województwa Lubelskiego zdominowało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie nieco ponad 47 procent, co daje 21 mandatów i samodzielne rządy. Koalicja Obywatelska zdobyła nieco ponad 19 procent poparcia i zdobyła 6 mandatów. Na Trzecią Drogę zagłosowało nieco ponad 15 procent wyborców, co daje 5 mandatów. Jednego przedstawiciela będzie miała Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, która otrzymała ponad 8,5 procent głosów.

– Stabilna większość to komfort pracy, a Lubelskie pokazało, że nie chce zmian – komentuje wynik wyborów samorządowych do Sejmiku Województwa Lubelskiego marszałek Jarosław Stawiarski z PiS, który zdobył najlepszy indywidualny wynik w regionie – prawie 54 tysiące głosów. – Mamy przyrost liczby mandatów o 3, czyli z 18 na 21. Procentowo też to jest bardzo dobrze. Lubelskie pokazało, że nie chce zmian, że w dobrym kierunku prowadzimy politykę samorządową. Budujemy drogi, zajmujemy się ochroną zdrowia – każdy szpital jest doposażony. Cieszymy się, że wyborcy i mieszkańcy jeszcze raz nam zaufali. Będziemy czynić to dla ich dobra.

CZYTAJ: Lubelskie: PiS z samodzielną większością w sejmiku województwa

O tym, że wynik Koalicji Obywatelskiej, nie jest zadowalający, ale miały na niego wpływ różne czynniki, mówi radna Bożena Lisowska, która w okręgu nr 1, obejmującym Lublin, otrzymała najwięcej, bo ponad 24,5 tys. głosów. – Liczyliśmy na 8 mandatów. Myślę, że na ten stan rzeczy w głównej mierze wpływ miały czynniki zewnętrzne. Niska frekwencja młodych i kobiet. Nie mieliśmy takich kompetencji, aby na poziomie samorządu województwa stworzyć szeroką koalicję, ponieważ nie było woli politycznej ze strony liderów partii. Z tego należy wyciągnąć wnioski. Myślę, że ta utrata mandatów wynika także z tego.

– Będziemy merytoryczną opozycją i mamy nadzieję, że nasze pomysły znajdą poparcie – dodaje Lisowska. – Będziemy starali się merytorycznie patrzeć tej władzy na ręce. Będziemy starali się pokazać, że wnosimy coś do funkcjonowania tego sejmiku. Mam nadzieję, że będziemy w stanie współdziałać z obecnymi nowymi władzami zarządu województwa na rzecz inicjatyw, które służą mieszkańcom, służą młodzieży.

CZYTAJ: Gdzie znamy już prezydenta, a gdzie dogrywka? Po wyborach w dużych miastach regionu

Wiceminister zdrowia Marek Kos wyniki podziału mandatów w Sejmiku Województwa Lubelskiego upatruje w niskiej frekwencji wyborczej, zwłaszcza wśród osób młodych, w porównaniu z wyborami parlamentarnymi. – Wynik Trzeciej Drogi nie jest do końca satysfakcjonujący. Jest, mówiąc na skróty, dosyć słaby – przyznaje Marek Kos. – Z 7 mandatów mamy w tej chwili 5. Jest to spadek. Ale mimo wszystko utworzymy klub w sejmiku. Będziemy rozmawiać, dyskutować, podpowiadać – tak jak to robiliśmy w poprzedniej kadencji samorządu, bo też byliśmy opozycją. Może dosyć twardą, ale z pomysłami.

– Opozycja jest potrzebna – stwierdza marszałek Stawiarski. – Opozycja jest po to, żeby patrzyła nam na ręce, żeby nawet nieraz krzyczała, bo to jest potrzebne. Pamiętajmy, że tzw. rządy monopartii zawsze są złe. Musi być ktoś, kto patrzy na ręce. Nawet jeśli robi to w złej wierze, to już jest to wartość. Wtedy rządzący musi patrzeć na procedury, na to, w jaki sposób prawnie trzeba to obudować, żeby wszystko było zgodnie z literą prawa.

W Sejmiku Województwa Lubelskiego jedno miejsce przypadnie Krzysztofowi Frejowskiemu z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

To nie koniec wyborczych emocji. Nie we wszystkich miastach w regionie w pierwszej turze rozstrzygnięto walkę o fotel prezydenta. Druga tura wyborów samorządowych już 21 kwietnia.

 

Sejmik Województwa Lubelskiego

 

Okręg numer 1 – Lublin

1. Bożena Lisowska – KO – 20,60%

2. Mieczysław Ryba – PiS – 18,28%

3. Lech Sprawka – PiS – 10,22%

4. Zbigniew Wojciechowski – PiS – 2,98%

5. Iwona Nabożna – KO – 4,53%

 

Okręg numer 2 – powiaty janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki

1. Jarosław Stawiarski – PiS – 21,45%

2. Piotr Breś – PiS – 7,21%

3. Marek Wojciechowski – PiS – 6,06%

4. Krzysztof Frejowski – Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 4,08%

5. Renata Bielecka – PiS – 2,45%

6. Marek Jóźwik – PiS – 2,13%

7. Janusz Bodziacki – PiS – 1,95%

8. Marek Kos – Trzecia Droga – 3,62%

9. Paweł Kurek – Trzecia Droga – 2,61%

10. Andrzej Ścibior – KO – 5,64%

 

Okręg 3 – powiaty bialski, parczewski, radzyński, łukowski, miasto na prawach powiatu Biała Podlaska

1. Jerzy Szwaj – PiS – 12,46%

2. Ryszard Szczygieł – PiS – 11,08%

3. Sławomir Sosnowski – Trzecia Droga – 8,39%

4. Barbara Barszczewska – PiS – 7,36%

5. Wojciech Sosnowski – KO – 6,28%

6. Jarosław Kwasek – PiS – 5,01%

 

Okręg 4 – powiaty chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski, Chełm

1. Kamila Grzywaczewska – PiS – 15,37%

2. Marcin Szewczak – PiS – 7,25%

3. Dariusz Grabczuk – KO – 7,06%

4.  Andrzej Romańczuk – Trzecia Droga – 6,47%

5. Piotr Rybak – PiS – 5,51%

6. Radosław Brzózka – PiS – 5,39% – 7 625

 

Okręg 5 – powiaty biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, tomaszowski, Zamość

1. Michał Mulawa – PiS – 23,11%

2. Zofia Woźnica – KO – 7,13%

3. Krzysztof Gałaszkiewicz – PiS – 5,99%

4. Anna Kusiak – PiS – 5,84%

5. Grzegorz Wróbel – PiS – 5,10%

6. Arkadiusz Bratkowski – Trzecia Droga – 3,77%

 

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version