Karty do głosowania zabrała do domu. Łamanie ciszy wyborczej w regionie

pm wybory05 2024 04 07 120421

13 zgłoszeń dotyczących zakłócania ciszy wyborczej na Lubelszczyźnie. Chodzi m.in. o udostępnianie materiałów wyborczych w mediach społecznościowych oraz uszkodzenia plakatów wyborczych. Są też poważniejsze incydenty.

CZYTAJ: W kraju pojedyncze incydenty wyborcze

– Odnotowaliśmy dwa przestępstwa wyborcze – mówi podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Pierwszy miał miejsce w powiecie hrubieszowskim. Tam policjanci zatrzymali 69-latka, który udzielił korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób. Mężczyzna w tej chwili przebywa w hrubieszowskiej komendzie. Drugi przypadek przestępstwa mieliśmy w powiecie tomaszowskim. W Bełżcu policjanci otrzymali zgłoszenie od przewodniczącej komisji wyborczej, że kobieta wyniosła cztery karty wyborcze z lokalu wyborczego. Policjanci zatrzymali 27-latke. Kobieta miała w organizmie 2 promile alkoholu i odzyskali w jej mieszkaniu 4 karty wyborcze do głosowania.

69-latek z gminy Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim w zamian za zagłosowanie na swoją partnerkę podarował wyborcy czekoladę i cztery piwa. Może mu grozić nawet do 5 lat więzienia. 27-latce z gminy Bełżec za wyniesienie kart wyborczych grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ: „Jeden głos na jednego kandydata z jednej listy”. Zasady głosowania w wyborach samorządowych

Cisza wyborcza trwa od piątku (05.04) od północy do godziny 21:00 w niedzielę (07.04). 

KGP: 7 przestępstw i 205 wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej

Od początku obowiązywania ciszy wyborczej w związku z wyborami samorządowymi policja odnotowała łącznie 7 przestępstw i 205 wykroczeń – powiedziała rzeczniczka prasowa KGP mł. insp. Katarzyna Nowak. Dodała, że są już dwie osoby zatrzymane.

Wśród 7 przestępstw odnotowanych do godz. 6:00. rano w niedzielę były: agitacja wyborcza, kradzież, trzy zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego (art. 256 Kodeksu karnego) oraz jedno przestępstwo z artykułu 513c Kodeksu wyborczego (utrudnianie monitorowania lub dokumentowania procedur wyborczych).

Odnosząc się do przestępstwa dotyczącego propagowania systemu totalitarnego, mł. insp. Nowak doprecyzowała, że chodzi o swastyki, jakie pojawiły się na banerach wyborczych na terenie Oświęcimia.

– Odnotowaliśmy też 205 wykroczeń, z czego 87 jest z Kodeksu wykroczeń i 118 z Kodeksu wyborczego – powiedziała Nowak.

Dodała, że nad bezpieczeństwem obywateli czuwa w wyborczą niedzielę, w całym kraju prawie 24 tys. policjantów.

PaSe / PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Exit mobile version