„Przyszedł już czas, żebyśmy się z tym zmierzyli”. W Polsce brakuje miejsc dla dorosłych z autyzmem

autyzm 3 2024 04 04 221658

W Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających dorosłe osoby z autyzmem – tak uważa Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia ”Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej, które prowadzi jedyne w kraju Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

CZYTAJ: „Wspólny Świat”. Bialska wystawa zdjęć osób z autyzmem [ZDJĘCIA]

Zdaniem Anny Chwałek miejsc do zamieszkania z zapewnioną opieką specjalistów ciągle potrzebują osoby dorosłe z autyzmem: – Te, które zostaną już bez opieki najbliższych, bez rodziców bądź ich rodzice będą już na tyle starzy albo schorowani, że nie dadzą rady opiekować się nimi. Ciągle mamy problem z rozwiązaniami systemowymi w Polsce, ciągle brak jest miejsc, w których te osoby będą mogły zamieszkać. Nie mam na myśli typowych domów pomocy społecznej, ale miejsca przygotowane, w których brane są pod uwagę ograniczenia wynikające z autyzmu, z zatrudnioną wyszkoloną, przygotowaną merytorycznie kadrą. Niesie to za sobą konkretne nakłady finansowe, ale przyszedł już czas, żebyśmy się z tym zmierzyli.

CZYTAJ: Bezpłatne porady i „ciche godziny”. Lubelskie wsparcie dla osób z autyzmem [ZDJĘCIA]

W ramach Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej funkcjonuje przedszkole, ośrodek diagnozy i terapii, szkoła przysposabiająca do pracy oraz środowiskowy dom samopomocy. Powstały też mieszkania treningowe dla osób dorosłych z autyzmem, jednak nie są one jeszcze zamieszkane, właśnie z powodu braku możliwości finansowania pobytu tam podopiecznych. Obecnie budowana jest też szkoła podstawowa.

MaT / opr. ToMa

Na zdj. Środowiskowy Dom Samopomocy typu D w Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej, fot. nadesłane / archiwum 

Exit mobile version