Magiczna i obrzędowa funkcja pieczywa. Projekt Muzeum Ziemi Chełmskiej z dofinansowaniem

pm chleb003 2024 04 17 215500

2019-09-15T12:13:24:01 , Fot. Piotr Michalski Swieto Chleba . *** Local Caption *** Skansen

Prawie 20 tysięcy złotych z programu „EtnoPolska” otrzymało Muzeum Ziemi Chełmskiej na realizacje projektu „Pieczywo obrzędowe – z tradycją w przyszłość”.

Podczas ważnych uroczystości zarówno dorocznych jak i rodzinnych na stołach nie mogło zabraknąć pieczywa. Nie chodzi o zwykły chleb, ale o wypieki związane z konkretnymi obrzędami, jak między innymi wesele czy chrzciny.

CZYTAJ: Warto dokarmiać ptaki. Ale umiejętnie

– Wystawą i warsztatami przybliżymy znaczenie takiego pieczywa – mówi etnograf Ilona Sawicka. – Chcemy wystawą i poprzez tę cześć edukacyjną zwrócić uwagę na to, że w pieczywie nie tylko chodzi o jedzenie i spożywanie, ale że od dawien dawna miało ono taką funkcję magiczną, obrzędową. Było wykorzystywane w wielu obrzędach i we wszystkich kulturach, które na naszych terenach funkcjonowały. Będą i elementy, które funkcjonują w tradycji katolickiej, prawosławnej, będzie też żydowskie pieczywo obrzędowe.

Z recepturami i zasadami pieczenia obrzędowych wypieków podczas warsztatów zapozna uczestników projektu etnograf i twórca ludowy Michał Kowalik.

MMaj/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version