Kompleksowe leczenie pacjenta. Lubelskie liderem w opiece koordynowanej

pexels gustavo fring 4173251 2024 04 07 160045

Województwo lubelskie jest liderem w prowadzeniu opieki koordynowanej. Prowadzi ją 61 procent podmiotów POZ.

O tym jak ważne jest zwiększanie zakresu takiej formy opieki, dyskutują lekarze rodzinni podczas konferencji, jaka odbywa się w Janowie Podlaskim. 

– Opieka koordynowana to kompleksowa opieka nad pacjentem, zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi – mówi dr n. med. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. –  Przy jednej wizycie pacjenta mamy całościowo zająć się wszystkimi jego schorzeniami. Zaplanować co pacjent ma mieć wykonywane, jakie badania, jakie konsultacje, jakie porady edukacyjne, również dietetyczne, jakie leczenie przez najbliższy rok. 

– Opieka koordynowana oznacza też dodatkowe możliwości diagnostyczne dla lekarzy – mówi lekarz medycyny rodzinnej Marek Sobolewski. – Większy zakres badań, które możemy zlecić i także możliwość konsultacji specjalistycznej bez wysyłania pacjenta do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Czyli mogę skonsultować się z lekarzem specjalistą w danej dziedzinie, mogę sobie o pacjencie porozmawiać. 

W Polsce opiekę koordynowaną prowadzi 32 procent podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej. 

CZYTAJ: W Białej Podlaskiej powstanie nowy żłobek

W konferencji „Wiosna e–zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie” bierze udział kilkuset lekarzy rodzinnych. Organizatorem wydarzenia jest Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

MaT / opr. LisA

Fot. pexels.com

Exit mobile version