12.04.2024 Informator kulturalny

433945563 122150251028080535 8011034966016557326 n 2024 04 12 110419

Muzyczna uczta w Filharmonii Lubelskiej

Dziś kolejne muzyczne wydarzenia w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich.

W Filharmonii Lubelskiej zabrzmią: I Koncert skrzypcowy g-moll, op.26 autorstwa M. Brucha oraz Symfonia fantastyczna c-moll, op.14 autorstwa H. Berlioza.

Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej wystąpią: Agata Szymczewska – skrzypce oraz dyrygent – Marek Pijarowski.
Koncert rozpocznie się o godz.19:00. 

Wystawa Andrzeja Polakowskiego w Centrum Spotkania Kultur
 
W Centrum Spotkania Kultur wystawa „Artyści w obiektywie” Andrzeja Polakowskiego.

Odnajdziemy na niej kilkadziesiąt postaci – głównie przedstawicieli  lubelskiego środowiska plastycznego – artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy, designerów, czy performerów.

Fotografie te były wykonane w latach 1965-2004 w trakcie wernisaży i ekspozycji wystaw oraz w trakcie osobistych spotkań autora z artystami w ich pracowniach.

Na zdjęciach Andrzeja Polakowskiego pojawiają się również  artyści już nie żyjący, którzy tworzyli historię lubelskiego środowiska plastycznego.
Fotografie dokumentują dokonania takich artystów jak: Jerzy Bereś, Edward Dwurnik, Antoni Fałat, Piotr Kmieć, Krzysztof Kurzątkowski, Zofia Kulik, Antoni Michalak, Teresa Murak, Natalia LL, Mikołaj Smoczyński, Józef Szajna, Zofia Kopel-Szulc, Ewa Zarzycka; oraz wielu innych.

„Część zdjęć jest prezentowanych po raz pierwszy” – mówi Paweł Znamierowski, kurator wystawy i prezes Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu Lubelskiego. 
Wystawa będzie prezentowana do 9 czerwca. 

Andrzej Polakowski (ur.1937). Artysta fotografik mający status honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Były członek fotograficznych Grup Twórczych: „Plama” i „A-74”. Jego twórczość obejmuje bogate spektrum tematyczne, w którym można wyróżnić kilka wątków: reportaż przemysłowy, reportaż społeczno-obyczajowy, szeroko pojęty nurt fotografii poszukującej oraz dokumentację życia kulturalnego Lublina i jego twórców. W jego twórczości centrum uwagi zajmuje człowiek.

Gratyfikacją dokonań artystycznych było przyznanie mu „Złotego Medalu za Fotograficzną Twórczość” przez Kapitułę Fotoklubu RP oraz Medalu Prezydenta Miasta Lublin.

W latach 2013 oraz 2023 został laureatem Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego. W roku 2023 został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Reprezentant polskiej fotografii na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej EUROPA 2005 w Poniewierzu na Litwie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wystawa Bohdana Butenko w CSK
     
Także w Centrum Spotkania Kultur, ekspozycja poświęcona twórczości artysty, nazywanego mistrzem ilustracji – to wystawa „Bohdan Butenko. Plakaty i ilustracje”.

Duża doza humoru i prosta kreska stały się znakami szczególnymi jego twórczości. Bohdan Butenko, urodzony w 1931 roku,  Był czołowym przedstawicielem ilustracji dziecięcej oraz reprezentantem polskiej szkoły plakatów. Zajmował się również, rysunkami satyrycznymi, filmami, kostiumami i scenografią teatralną.

Butenko ilustrował książki pisarzy, pracując jednocześnie jako redaktor artystyczny w Naszej Księgarni. Nie tylko współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży, lecz także był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich satyryków w Europie.

Projektował również scenografię teatralną, lalki, a zekranizowane przygody Gapiszona były pierwszym polskim filmem animowanym, który zapoczątkował jego ponad dwudziestoletnią współpracę z Telewizją Polską.

Jego najsłynniejszym filmem animowanym jest cykl historyjek o „Guciu i Cezarze”. Współtworzył także program „Zwierzyniec” oraz przygotowywał scenografię do „Kabaretu Starszych Panów”. Autor kilkuset pocztówek. 

Wystawa „Bohdan Butenko. Plakaty i ilustracje”, będzie prezentowana do końca maja.

Duet Wczasy w CSK

Z kolei w Klubie Muzycznym CSK – Duet Wczasy. Formacja zaprezentuje materiał z płyty „Program”.

Jak mówią muzycy –  to rozważania na temat świata, w którym człowiek został zaprogramowany do pełnienia z góry określonych ról społecznych.

Zespół patrzy krytycznie na rzeczywistość i stawia pytanie „Czemu nie możemy być sobą?”, próbując swoją muzyką i tekstami wyjść poza ramy Programu.

Zespół Wczasy to założony w 2016 roku duet muzyczny składający się z Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełło,
Dziś na żywo w Kubie Muzycznym CSK – koncert rozpocznie się o godz. 19.

Spotkanie autorskie w Teatrze NN

W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”,  spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Friszke „Czekanie na rewolucję. Komuniści w II Rzeczypospolitej 1921–1926.” Z autorem rozmawiać będzie prof. Mirosław Filipowicz (KUL).

Spotkanie sali czarnej ośrodka rozpocznie się o godz. 18.00

Wstęp wolny.

Transmisja on-line odbędzie się na kanale YouTube „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „W Bramie o książce”.

Rzeźby z blachy w Galerii Tytonie ART

Zapraszamy dziś także do lubelskiej Galerii Tytonie ART. Tym razem  w tym miejscu prezentowane są rzeźby autorstwa Radosława Skóry, wykonane ze stalowej blachy.

Jak podkreśla artysta – Ze względu na swój gabaryt zazwyczaj są one eksponowane w przestrzeniach zewnętrznych. Tym razem, dzięki możliwościom  galerii, jest okazja zobaczyć, jak wyjątkowo prezentują się we wnętrzu… [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawa będzie prezentowana do 14 maja.

Fot. Tytonie.art Facebook

Exit mobile version