08.04.2024 XX/XXI – ogród o rozwidlających się ścieżkach

ua flight 175 hits wtc south tower 9 11 edit 2024 04 07 150358

Z pierwszego roku w nowym stuleciu niemal każdy z nas kojarzy jeden dzień: 11 września 2001. Dzień ataków na nowojorski World Trade Centre stał się symbolem nowej odsłony fundamentalistycznego terroryzmu, który tym razem uderzył w serce Ameryki.

Tragedia pasażerów porwanych samolotów oraz osób uwięzionych w płonących wieżach rozgrywała się na oczach kamer i śledziły ją setki milionów widzów na całym świecie. Wstrząs wywołany atakami miał dalekosiężne skutki. Rozpoczęła się światowa „wojna z terroryzmem”, która przyniosła m.in. militarne interwencje w Iraku i Afganistanie; pojawiły się nowe regulacje prawne, ograniczające wiele swobód obywatelskich oraz dające władzom coraz więcej uprawnień do działania poza kontrolą opinii publicznej; wprowadzono liczne (i większości przypadków do dziś trwające) obostrzenia w ruchu lotniczym; przyspieszeniu uległ rozwój technik biometrycznych, mających m.in. utrudniać przemieszczanie się potencjalnym przestępcom i terrorystom.

O tym wszystkim, ale też o wcześniejszych przypadkach ataków na samoloty (m.in. o zamachu nad Lockerbie w 1988) oraz o tym skąd się wzięły długie i podniosłe nazwy amerykańskich aktów prawnych uchwalonych przy okazji 11 września (USA PATRIOT Act), porozmawiamy z gościem – Andrzejem Tymeckim, specjalistą w zakresie bezpieczeństwa oraz zaawansowanych technologii biometrycznych, dyrektorem firmy BiometrIQ.

Pokłosiem zamachów były też liczne albumy i piosenki inspirowane wydarzeniami z 11 września, stąd w audycji zabrzmią głównie takie utwory: Bruce Springsteen zaśpiewa „The Rising”, Coldplay „Politik”, a Paul McCartney „Freedom”. Do tego coś z wcześniejszych lat, ale „Worlds in Collision Jerry’ego Harrisona to uniwersalny komentarz do świata rozdartego konfliktem.

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version