05.04.2024 Informator kulturalny

431503638 952551800206424 4740356906036213968 n 2024 04 05 130039

WATCH DOCS w Lublinie

W Lublinie startuje Objazdowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal na stałe wpisał się w filmową mapę Lublina i od 2003 roku możemy oglądać najlepsze produkcje o prawach człowieka. WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

W tym roku w Lublinie zostanie pokazanych 7 wybranych produkcji filmowych, których tematyka mocno koresponduje z tym, co dzieje się w Polsce, Europie i na świecie.

Inauguracja festiwalu o 18.00 w Baobabie przy Krakowskim Przedmieściu 39b. Na początek zobaczymy 3 filmy. „Granica” to oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. To próba odpowiedzi na pytanie: „Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa?”

Kolejny obraz „Rozmowy z granicy” ukazuje działania aktywistów na granicy polsko – białoruskiej. A „Dobra wiadomość” to opowieść rozgrywająca się w Białowieży zimą – aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie.

O 19.30 zaplanowano spotkanie z udziałem gości. W kolejne festiwalowe dni zaplanowano warsztaty, spotkania i pokazy filmowe.

Organizatorem WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wydarzenie współorganizuje lubelskie Stowarzyszenie Homo Faber.

20 lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz

Podsumowanie 20 lat pracy twórczej Agnieszki Wójtowicz. Wernisaż tej jubileuszowej wystawy zaplanowano wieczorem w Lublinie.

Agnieszka Wójtowicz to artystka plastyczka i projektantka wnętrz. Jej prace od lat dziewięćdziesiątych publikowane były cyklicznie w „Kurierze Lubelskim” i „Akcencie”. Artystka współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL i z Teatrem Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Od 2005 roku Agnieszka Wójtowicz  współpracuje z Galerią Sztuki Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w kolekcji Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice” i zbiorach prywatnych m.in. w Paryżu, Londynie i Stanach Zjednoczonych.

„W czerni i bieli. Portrety” to najnowszy cykl artystki, inspirowany starymi fotografiami. Jak mówi artystka, „bohaterowie moich portretów prezentują różne cechy: ciekawość, dojrzałość, przemijanie…, możemy w nich przeglądać się, jak w lustrze, gdyż dotyczą każdego z nas”. Cykl stanowi pretekst opowiedzenia o człowieku, o jego charakterze, jego słabościach…

Wernisaż ekspozycji „W czerni i bieli. Portrety” zaplanowano o 18.00 w Muzeum literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

Spotkanie autorskie z Opal Ćwikłą

Centrum Kultury i Księgarnia Dosłowna zapraszają na spotkanie autorskie z Opal Ćwikłą, mistrzynią Lublina w slamie poetyckim 2022.

Debiut Opal Ćwikły to mariaż slamu z poezją drukowaną, wielkie, obsypane brokatem weselisko. Matki, przyjaciółki, byłe dziewczyny, snują opowieść o nieskruszonym dziewczyństwie, konfrontując nas z pytaniami: „Dlaczego śmiejemy się z nastolatek?” i „Czy wszystko, co robią nastoletnie dziewczyny, to zbrodnia?”.

Opal Ćwikła to propagatorka dragu poetyckiego, działaczka na rzecz lubelskiej poezji w fundacji Heuresis i Bibliotece Azyl, artystka multidyscyplinarna.

Spotkanie z Opal poprowadzi Rafał Rutkowski, kurator księgarni z duszą w Centrum Kultury w Lublinie. Początek o 18:00.

VII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

Filharmonia w Lublinie zaprasza na VII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich.

Wieczorem zabrzmi m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Chór Kameralny „senza Rigore” z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Festiwal Braci Wieniawskich to święto muzyki klasycznej poświęcone Henrykowi i Józefowi Wieniawskim – genialnym muzykom z Lublina. Wydarzenie przyciąga najlepszych europejskich muzyków. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 5 kwietnia – 10 maja.

Dzisiejszy koncert w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego rozpocznie się o 19.00.

Fot. materiał organizatora

Exit mobile version