W tym tygodniu spotkanie dziennikarzy ze Stowarzyszenia 17 i przedstawicieli Ministerstwa Kultury

microphone 5594702 1280 2024 03 26 141708

Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia chcą walczyć o swoją niezależność i włączyć się w prace nad nową ustawą medialną. W tym tygodniu dojdzie do spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Grupa 17, zrzeszającego pracowników z rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To odpowiedź na list otwarty pracowników rozgłośni regionalnych, w którym sprzeciwiają się planom łączenia rozgłośni z oddziałami Telewizji Polskiej i domagają się udziału w pracach nad nowymi rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi mediów.

– Propozycji w tej sprawie jest na razie kilka – wyjaśniła w rozmowie z Polskim Radiem Białystok prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 redaktor Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. – Są na stole trzy albo cztery projekty. Mam nadzieję, że pojawi się na stole też nasz projekt i nasze propozycje, nad którymi pracujemy. Wydaje się, że najtrudniejszym i najsłabszym elementem tej całej medialnej obecnie funkcjonującej układanki jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i jej status. Bez radyklanych zmian to odpolitycznienie mediów nie będzie możliwe.

CZYTAJ: Zarejestrowano stowarzyszenie Grupa 17 zrzeszające dziennikarzy

Stowarzyszenie Grupa 17 powstało w wyniku oddolnej apolitycznej inicjatywy pracowników rozgłośni, którzy podpisali list otwarty przesłany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Podpisały się pod nim 834 osoby – dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 16 regionalnych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, czyli około 60 procent wszystkich zatrudnionych.

CZYTAJ: List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia

IAR / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version