Światowy Dzień Konsumenta

4 2024 03 15 090657

Dzisiaj, 15 marca 2024 roku po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta, zwany także Światowym Dniem Praw Konsumentów. Dzień ten przypada w rocznicę przemówienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, w którym padły znamienne słowa: „Wszyscy jesteśmy konsumentami”. Truizm ten znajduje obecnie odbicie w przepisach prawa określających pojęcie konsumenta i związany z tym zakres przysługujących uprawnień. Zgodnie z nimi konsumentem jest osoba fizyczna, która nabywa towar lub usługę od przedsiębiorcy, a zakup ten nie ma związku z działalnością zawodową kupującego. Przepisy prawa chronią podmioty, które w szczególności w stosunkach prywatnoprawnych, w relacji z innymi podmiotami, są stroną strukturalnie słabszą, jeśli chodzi o pozycję rynkową, ekonomiczną, negocjacyjną oraz w zakresie dostępu do informacji. obecnie w wielu dziedzinach dotyczących podstawowych zakupów i czynności uprawnienia takie jak możliwość odstąpienia od zakupu dokonanego poza sklepem stacjonarnym, czy uprawnienia wynikające z rękojmi czy gwarancji zakorzeniły się w powszechnej świadomości. W odniesieniu do niektórych grup konsumentów jak na przykład seniorzy ochrona ta jest jeszcze szersza w przypadku zakupów na pokazach termin odstąpienia wynosi 30 dni i przed terminem sprzedawca nie może przyjąć płatności. 

Drugim przykładem takiej grupy uprawnień są te związane z zaciąganiem kredytu konsumenckiego, czy kredytów i pożyczek na kwoty nieprzekraczające 255 550 zł zawieranych przez instytucje, których działalność polega na udzielaniu kredytów, z konsumentami. Nie budzi wątpliwości korzystanie w odniesieniu do takich produktów z prawa odstąpienia czy wcześniejszej spłaty. Spornym pozostaje uprawnienie przysługujące konsumentom na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim do spłaty kredytu bez odsetek i innych kosztów w przypadku naruszenia zasad udzielania takich kredytów wynikających z ustawy. Kredytobiorca może wówczas złożyć oświadczenie o skorzystaniu z tzw. „sankcji kredytu darmowego”, co obliguje równocześnie bank do zwrotu już zapłaconych kosztów kredytu, w tym odsetek i prowizji.

W ostatnich tygodniach dostrzegalny jest wzrost zainteresowania konsumentów skorzystaniem z tego uprawnienia, a pozytywnym tego wyrazem są wydawane przez sądy nakazy zapłaty w sprawach, w których konsument domaga się zwrotu zapłaconych kosztów kredytu. Zjawisko to obrazuje nie tylko wzrost wrażliwości po stronie konsumentów, ale i większą wrażliwość sędziów na problematykę spraw konsumenckich. Po doświadczeniach w sprawach kredytów frankowych, które w początkowej fazie wiązały się z wielowątkowym postępowaniem dowodowym, obecnie sprawy procedowane są przez sądy na posiedzeniach niejawnych wyłącznie w oparciu o treść dokumentów i wypracowanych przepisów prawa.

Od kilku lat wiemy, że wiele umów kredytów frankowych zawierało niedozwolone klauzule abuzywne, co otwiera drogę do unieważnienia tych umów oraz odzyskania pieniędzy od banków. Coraz częściej frankowicze odnoszą sukcesy w sądach, odzyskując nawet kwoty sięgające kilkuset tysięcy złotych. Co ważne, pomoc prawna jest dostępna zarówno dla tych, którzy wciąż spłacają kredyty, jak i dla tych, którzy zakończyli już umowę z bankiem.

Ostatnie przykłady pokazują że, nie tylko frankowicze mogą dochodzić roszczeń od banków. Osoby, które zaciągnęły kredyt gotówkowy, również powinny dokładnie przeanalizować swoje umowy. Zdarzały się sytuacje, gdy banki naliczały odsetki nie tylko od udzielonego kapitału, ale także od kosztów okołokredytowych, co jest sprzeczne z obowiązującą ustawą o kredycie konsumenckim.

W Lublinie i okolicach istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej analizy umowy kredytowej przeprowadzonej przez doświadczonych ekspertów z Kancelarii Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy. Dzięki ich pomocy kredytobiorcy mogą lepiej zrozumieć swoje prawa i skuteczniej dochodzić ich przestrzegania. Jeśli masz problemy z wysokimi ratami kredytu frankowego lub gotówkowego, warto podjąć próbę zmiany sytuacji. Adwokaci i radcowie prawni z Kancelarii Nowak i Wspólnicy reprezentują klientów z Lublina i całej wschodniej Polski w sporach przeciwko największym bankom. Oferują kompleksową pomoc prawną, począwszy od analizy umowy, poprzez skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, aż po reprezentację w sądach.

Skontaktuj się z nami:

Nowak i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych

Ul. Chmielna 4, 20-079 Lublin
biuro@kancelaria-pn.pl 
tel. 81 506 50 01
www.kancelaria-pn.pl

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version