Stłuczka za granicą? To nie problem, jeśli masz Zieloną Kartę

glowne 2024 03 21 130907

Niedługo wakacje, a to oznacza, że sporo lublinian wybierze się w zagraniczne podróże. Część z nich zrobi to własnym samochodem. To duża wygoda, ale również kilka ważnych obowiązków. Obawiasz się stłuczki za granicą? Nie wiesz, jak wygląda likwidacja szkody w innych krajach? Wyjaśniamy!

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC. Taka polisa może zachowywać ważność także za granicą, ale nie jest to regułą. W niektórych krajach musisz mieć ze sobą dodatkowe potwierdzenie jej zawarcia, czyli Zieloną Kartę. Co to jest i jak działa? Sprawdź.

OC – Twój samochód musi je mieć!

Niezależnie od tego, czy planujesz zagraniczne wakacje autem, czy jeździsz wyłącznie po Lublinie, Twój samochód musi być ubezpieczony. Chodzi o obowiązkową polisę OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jest ona wymagana i nie może być ani jednego dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli OC wygaśnie, a Ty nie zawrzesz nowej umowy, narażasz się wysoką karę.

Brak OC do 3 dni skutkuje karą w wysokości 1700 zł. Jeśli nie masz polisy dłużej, zapłacisz jeszcze więcej.

Pamiętaj, że uniknięcie zapłacenia kary jest niemal niemożliwe. Nie musi zatrzymać Cię policja, ani inna służba (np. drogowa, celna itp.), by wykryć, że jeździsz bez OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi wirtualną bazę pojazdów i ich polis. Jeśli wynika z niej, że Twoje auto nie ma ubezpieczenia, otrzymasz wezwanie do zapłaty.

Wysoka kara to jednak nie wszystko. Jeśli spowodujesz stłuczkę autem bez ubezpieczenia, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności i będziesz musiał zapłacić za straty z własnej kieszeni, a koszty mogą być naprawdę spore. Dotyczy to zarówno kolizji w Polsce, jak i za granicą. Jeśli natomiast masz ważne OC, w razie spowodowania stłuczki nie poniesiesz konsekwencji finansowych.

OC za granicą – czy obowiązuje?

Kierowca, który wybiera się samochodem za granicę, również musi mieć ubezpieczenie OC. Przeważnie może po prostu korzystać z polskiej polisy, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Twoje OC zachowuje ważność i działa na takich samych zasadach jak Polsce na terytorium wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i w niektórych europejskich krajach nienależących do UE.

W niektórych państwach spoza UE Twoje OC ma zastosowanie, jednak potrzebujesz dodatkowego potwierdzenia, czyli Zielonej Karty. Z kolei w pozostałych krajach Twoja polisa nie obowiązuje.

Wówczas musisz wykupić osobne OC. Nie ma jednak konieczności zawierania polisy na cały rok – byłoby to zupełnie nieopłacalne. Podróżujący mogą skorzystać z tzw. ubezpieczenia granicznego. Jest to polisa, która działa identycznie, jak OC, jednak można ją zawrzeć na znacznie krócej – w zależności od kraju np. na minimum 15 lub 30 dni.

Zielona Karta – co to jest i gdzie obowiązuje?

Przed wyjazdem za granicę, upewnij się, jakie zasady dotyczące OC obowiązują w konkretnych krajach. Może się okazać, że potrzebujesz Zielonej Karty. Czym ona jest?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą, że w Polsce właściciel pojazdu ma aktualne ubezpieczenie OC. Polscy kierowcy muszą go mieć, jeśli planują podróż do następujących krajów:

Pamiętaj, żeby dobrze zaplanować trasę Twojej podróży i upewnić się, czy w krajach, przez które przejeżdżasz, wystarczy po prostu polskie OC, czy dodatkowo musisz mieć Zieloną Kartę.

Przykładowo: Pan Jakub wybiera się na wakacje do Grecji. To kraj członkowski UE, więc wystarczy mieć w nim polskie OC. Pan Jakub będzie jednak przejeżdżał przez Albanię, w której obowiązuje Zielona Karta. Musi zatem wyrobić ją przed wyjazdem.

Skąd wziąć Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę pobierzesz w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym masz zawartą umowę ubezpieczenia OC. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela i poprosić o jej wydanie. Zwykle jest to bezpłatne, choć niekiedy trzeba ponieść dodatkową opłatę (przewidują ją m.in. Warta, Allianz, Wiener i Ergo Hestia). 

Przykładowo w Warcie koszt wyrobienia Zielonej Karty jest uzależniony od miejsca docelowego, pojemności silnika pojazdu i okresu, na jaki wyjeżdża klient. W innych firmach obowiązuje stała składka.

Choć niekiedy wydanie dokumentu wiąże się z kosztami, nie lekceważ obowiązku wyrobienia Zielonej Karty. Jeśli wjedziesz bez niej do kraju, w którym jest wymagana, zostaniesz potraktowany jak kierowca auta bez ubezpieczenia. W razie wypadku odpowiesz za szkody i zapłacisz za nie z własnej kieszeni. Zdecydowanie nie warto więc ryzykować.

Podróż bez niespodzianek – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Ubezpieczenie OC zawarte na zasadach, które obowiązują w danym kraju, to absolutna podstawa. Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny, musisz pamiętać także o opłatach, które wiążą się z poruszaniem po drogach. Każdy kraj samodzielnie reguluje tę kwestię. W niektórych państwach mogą obowiązywać winiety. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/winiety-kiedy-trzeba-je-miec-gdzie-je-kupic-i-ile-kosztuja.

Każda podróż, a szczególnie zagraniczna, wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem upewnij się więc, jakie zasady obowiązują w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Zwróć uwagę głównie na te dotyczące ubezpieczenia OC i opłat drogowych. Dobre przygotowanie do podróży to mniej stresu i problemów w trasie. 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version