Ratunek dla chorych z niewydolnością krążenia. Nowy oddział w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]

pm szpital 120324 009 2024 03 12 192439

W Lublinie powstanie Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Będzie częścią szpitala wojewódzkiego przy alei Kraśnickiej. Jednostką pokieruje jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie – profesor Michał Zembala.

– Mapy potrzeb zdrowotnych wskazują, że w tym regionie powinno powstać takie centrum – mówi profesor Michał Zembala. – Tu na wschodniej ścianie Polski, w szczególności w Lubelskiem, brak rozwiązań dla chorych z ciężką niewydolnością krążenia. Czyli mówimy o takich chorych, których serce pracuje już bardzo słabo. I na wschód od Wisły nie ma ośrodka, który by wspomagał mechanicznie: oferował sztuczne komory, mechaniczne krążenie, ale i transplantację serca dla chorych, którzy jednak tutaj tak samo chorują jak i we Wrocławiu, w Opolu czy na Pomorzu. Chcemy więc, widząc ten brak, wspomóc region w tym zakresie. 

Profesor Michał Zembala to europejski specjalista chirurgii serca i naczyń. Specjalizuje się w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca, wykonując zarówno zabiegi transplantacji serca oraz wszczepienia sztucznych komór serca, jak i sztucznego serca. Dzięki wprowadzonej przez niego strategii osiągnięto rekordową w Polsce i wiodącą w Europie liczbę przeszczepień serca. Wykonał pierwsze w Polsce udane retransplantację serca. Jak podkreśla profesor Zembala stworzenie takiego oddziału w szpitalu wojewódzkim w Lublinie to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi medyczne, w tym chirurgiczne leczenie krańcowej niewydolności krążenia.

CZYTAJ: Nowe zastosowanie znanego leku pomoże w leczeniu czerniaka?

– Powstanie oddziału to pierwszy etap. Kolejnym będzie utworzenie Wschodnioeuropejskiego Centrum Chorób Serca, Naczyń i Mózgu – mówi dyrektor szpitala przy alei Kraśnickiej, Piotr Matej. – Rozpoczniemy działalność na bazie oddziału kardiologii, z tego miejsca, w którym jesteśmy, czyli nowoczesnych sal operacyjnych, czy też oddziału intensywnej terapii, utworzenia oddziału kardiochirurgii i transplantologii. 

Na początku ma powstać 24-łóżkowy oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Pierwsi pacjenci mieliby z niego skorzystać w przyszłym roku. 

CZYTAJ: Piotr Matej p.o. dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

MaK / opr. LisA

Fot. Piotr Michalski

 

 

Exit mobile version