Przy lubelskim lotnisku powstanie baza śmigłowców dla wojska [ZDJĘCIA]

img 8133 2024 03 25 121458

Stała baza śmigłowców dla wojsk lądowych powstanie przy Porcie Lotniczym Lublin. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś list intencyjny o współpracy z województwem lubelskim.

– To moment wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i Polski. Moment strategicznego wybrania portu lotniczego, który będzie stanowił i przestrzeń, i miejsce do dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny – mówi wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Będą tutaj na stałe stacjonować śmigłowce wojsk lądowych, które modernizujemy, dokonujemy nowych zakupów. Głęboko wierzę, że będą się też tu szkolić piloci. O tym przed chwilą rozmawialiśmy, to też jest naszą ambicją. Będziemy rozwijać regionalnie instytucję, strukturę. Będą tutaj też inwestycje gospodarcze.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Szef MON: rosyjska rakieta była cały czas monitorowana przez polskie systemy radiolokacyjne

Minister obrony narodowej zapowiedział także zagospodarowanie 500 ha przy lotnisku, które należy do Wojska Polskiego.

Nowa Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Przy bazie śmigłowców może też powstać nowa Specjalna Strefa Ekonomiczna dla firm zbrojeniowych oraz przenoszących swoją działalność z Chin.

Chodzi o 16 ha za pasem lotniska oraz niemal 500 ha terenu w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej – mówił o tym dziś w Świdniku minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. – Tutaj jest ogromna szansa na stworzenie nowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i właśnie w tym miejscu zlokalizowania tych wszystkich nowych inwestycji, zarówno w przemysł obronny, jak też tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli na powrót przenosić się z Azji do Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że do Polski, do województwa lubelskiego. Mamy tutaj miejsce, mamy możliwości, mamy plan.

Jak dodał minister Hetman, przygotowywana jest strategia oraz program na rzecz przemysłu obronnego Unii Europejskiej, w którym priorytetem mają być małe i średnie przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej. Do 2030 roku 50 proc. budżetów krajowych na uzbrojenie ma trafiać na zakupy uzbrojenia w unijnych firmach. W 2035 roku ma to być 60 proc.

PaSe / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska; PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version