Komunikacyjny paraliż. Rolnicze blokady w regionie [LISTA, ZDJĘCIA, MAPA, AKTUALIZACJA]

img 0793 2024 03 21 105441

Aktualizacja 13:50

Drugi dzień trwają w województwie lubelskim protesty rolników na drogach ekspresowych – głównie na obwodnicy Lublina. Ekspresowa droga nr 19 oraz 12 jest w większej części zablokowana, choć co jakiś czas kierowcy są przepuszczani.

– Uważam, że słusznie. To przeszkadza, ale jestem w stanie się z tym pogodzić. Wspieramy rolników. Uważamy, że robią to w dobrej wierze i dla wszystkich. Myślę, że jak postoimy, to nikomu nic się nie stanie. Na wcześniejszej blokadzie 40 minut, tu już 15. Myślę, że to jest potrzebne, bo oni walczą nie tylko o siebie, a o nas.

Postulaty rolników są niezmienne: zakaz niekontrolowanych produktów z Ukrainy oraz wycofanie się z Zielonego Ładu.

Aktualizacja 12:30

Zakończono protest w Rykach na drodze ekspresowej nr 17, gdzie zablokowany był przejazd w stronę Lublina.

Aktualizacja 11:30

W całym regionie trwają protesty rolników. Na wjeździe do Lublina na węźle Węglin-Północ na drodze ekspresowej nr 19 samochody są przepuszczane co 40 minut. W razie potrzeby tworzony jest korytarz życia.

– Przepuszczamy także osoby, które pilnie muszą przejechać – mówi jeden z protestujących. – W przypadkach, kiedy ktoś nam tutaj uwiarygodni taką sytuację, że ma pilną sprawę do lekarza, kogoś bliskiego wiezie na pilną wizytę, to najczęściej jest przepuszczany.

– Jeżeli wszystko będzie podążać w takim kierunku, jak podąża, to na pewno małe gospodarstwa sobie z tym nie poradzą i w pierwszej kolejności zaczną upadać. Potem będą kolejne, aż do upadku całego rolnictwa w Polsce. – Zaczynają się prace polowe, ale nie możemy tego odpuścić, bo to chyba już ostatnia deska ratunku – dodają protestujący.

Na węźle Tatary, w ciągu drogi S17, na drodze w kierunku Łęcznej ruch blokowany jest na 15 minut o każdej pełnej godzinie. – Wyjątek to karetki, policja czy straż pożarna, ale nie tylko – mówi jeden z protestujących rolników, Andrzej Tkaczyk. – Zdarzają się przypadki, gdy przychodzą do nas mieszkańcy o pilny przejazd dla dziecka, do szpitala czy coś – my też jesteśmy ludźmi, takie osoby są przepuszczane. Nie chcieliśmy iść na zwarcie, bo to jest niepotrzebne. Chcemy, żeby nas wszyscy zauważyli, dostrzegli nasze problemy, żeby ktoś zaczął z nami rozmawiać.

Aktualizacja 11.00

W ponad 20 miejscach w województwie lubelskim trwają rolnicze protesty. Ze względu na blokady dróg krajowych, wojewódzkich i ekspresowych kierowcy muszą spodziewać się sporych utrudnień w ruchu.

– Wyjeżdżając w trasę na pewno trzeba uwzględnić dłuższy niż zwykle czas przejazdu – mówi rzecznik prasowy oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Lublinie, Łukasz Minkiewicz. – Zablokowana jest praktycznie cała obwodnica Lublina, za wyjątkiem odcinków między Węzłami Szerokie, Sławinek oraz Czechów w kierunku Warszawy. Zablokowany jest tez węzeł Lublin Świdnik, a także droga S17 w kierunku Lublina na obwodnicy Ryk – tutaj są objazdy starą drogą krajową nr 17. Rozpoczynają się też blokady na drogach krajowych, na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej, czyli koło Kocka. Objazd jest przez Kock, Przytoczno do obwodnicy Lubartowa. Także w Radzyniu Podlaskim na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 19 z drogą nr 63.

Utrudnień trzeba się też spodziewać w samym Lublinie. Blokady są między innymi na ul. Abramowickiej, a także na skrzyżowaniach Krężnicka – Janowska – Żeglarska, czy Osmolicka – Żeglarska – Zemborzycka.

O sporych utrudnieniach kierowcy informują nas też na al. Tysiąclecia, czy na ul. Diamentowej.

CZYTAJ: Komunikacja miejska przejedzie przez blokadę w Konopnicy. Dwie linie wracają na trasy

Aktualizacja 10.08

Dziś kolejny dzień protestów rolniczych. Protestujący gromadzą się w kilkudziesięciu miejscach w naszym regionie prawie całkowicie blokując obwodnicę Lublina S19 oraz S17. Rolnicy zablokowali m.in. wjazd do Lublina na węźle Węglin Północ. Na tym odcinku drogi protestujący przepuszczają samochody co 40 minut.

– Z jednej strony popieram, a z drugiej strony trochę mnie to denerwuje, bo nie mogę dojechać do pracy. Jakbym powiedział co myślę, to byście tego nie puścili na antenie. Ludzie chcą dojechać do pracy, na jakieś badania, mają poustawiane terminy. Ja już dwie godziny do Lublina chcę się dostać – komentują kierowcy.

Postulaty protestujących są niezmienne: – Teraz już trzeba się wziąć za konkretne działania, trzeba coś w końcu zrobić. postulaty są dobrze znane i powtarzane od kilku miesięcy. Walczymy o to, żeby zaczęli cokolwiek robić.

Dziś zablokowana została także droga ekspresowa S12 na węźle Lublin Tatary oraz krajowa „19” w okolicach Radzynia Podlaskiego.

Aktualizacja 09.40

Sesja Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła się od informacji prezydenta Lublina na temat blokady dróg wokół Lublina.

– Mamy spore problemy związane z ruchem tranzytowym – mówił Krzysztof Żuk. – Dodatkowym problemem było to, że ruch tranzytowy przerzucany był z drogi ekspresowej przez miasto, co w znaczny sposób powodowało i powoduje tworzenie się korków i utrudnień w ruchu. Wczoraj wracałem z Warszawy, zjeżdżałem z „eski” chyba trzykrotnie, bo trzy blokady nie pozwalały tamtędy przemieszczać się do Lublina. Dzisiaj zapewne jest taka sama sytuacja.

[7.26] Trwają protesty rolnicze. W województwie lubelskim blokady zorganizowano w kilkudziesięciu miejscach. Aktualnie blokowana jest między innymi obwodnica Ryk w kierunku Lublina w ciągu drogi S 17. Gigantyczne problemy występują na obwodnicy Lublina, która na wielu fragmentach jest nieprzejezdna.

Nie przejedziemy drogą krajową z Lubartowa do Lublina i z Lublina do Lubartowa – tutaj objazdy wyznaczono drogami serwisowymi.

Utrudnień można się też spodziewać w rejonie Węzła Lublin Tatary w rejonie S17. Natomiast droga w kierunku Łęcznej blokowana jest co pół godziny.

Utrudnień należy spodziewać się również w Krępcu na węźle Świdnik. Podobnie zablokowana jest zachodnia obwodnica Lublina od węzła Szerokie do węzła Niedrzwica. Blokady również na drodze wojewódzkiej 747 na rondzie w Konopnicy, gdzie protestujący puszczają auta wedle swojego uznania.

CZYTAJ: Wielki protest rolników. Ponad 30 zgromadzeń w Lubelskiem [ZDJĘCIA, MAPA]

Na trasach szybkiego ruchu w województwie lubelskim większość protestów ma potrwać do piątku. Jednak niektóre zgłoszone są nawet na miesiąc.

CZYTAJ: Wojewoda spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników [ZDJĘCIA]

LISTA UTRUDNIEŃ (źródło: drogi.gddkia.gov.pl):

CZYTAJ: Rolnicy podpisali z ministrem uzgodnienie. Na drogach dalej protesty

MaK/ MaT / InYa/ opr. DySzcz / PrzeG

Fot. Iwona Burdzanowska/ Piotr Michalski/ Piotr Janiak

Exit mobile version