Prezydent Duda: żadnego polskiego ambasadora nie da się powołać ani odwołać bez podpisu prezydenta

net 24313452 2024 03 13 201012

Żadnego polskiego ambasadora nie można ani powołać, ani odwołać bez podpisu Prezydenta RP – oświadczył w środę (13.03) prezydent Andrzej Duda pytany o rozpoczęcie przez MSZ procedury odwołania 50 ambasadorów.

MSZ przekazało wcześniej w środę, że szef resortu Radosław Sikorski podjął tego dnia decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu. Ministerstwo dodało, że proponowane zmiany zostały przedstawione w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, a po ich akceptacji przez premiera Donalda Tuska zostały uruchomione praktyczne procedury odwoławcze. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję „na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju”.

CZYTAJ: Minister Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów

Prezydent Duda pytany o tę sprawę podczas wizyty w USA powiedział: „Nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać, ani odwołać bez podpisu prezydenta”. – Fundamentalne znaczenie ma tutaj decyzja, którą podejmuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dodał Duda.

Szef polskiej dyplomacji pytany wcześniej w środę w RMF FM, czy Polska będzie teraz miała charge d’affaires zamiast ambasadorów, odpowiedział, że „to się zdarza w dyplomacji, zdarzało się też w przeszłości”.

We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że razem z ministrem Sikorskim zdecydował zwrócić się do prezydenta o zgodę na zmiany w większości ambasad. Jak dodał, „czeka nas bardzo masywna zmiana w ambasadach”.

– Jeśli nie będzie innej możliwości, to oczywiście będziemy przywoływali ambasadorów do kraju i ambasadorami – do czasu zmiany stanowiska prezydenta lub zmiany prezydenta – będą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires. Jeśli takie rozwiązanie satysfakcjonuje pana prezydenta, trudno. Tak czy inaczej, my musimy usprawnić i zbudować lojalną wobec państwa polskiego ekipę, która będzie prowadziła nasze sprawy, sprawy państwa polskiego we wszystkich ambasadach – zapowiedział premier.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez prezesa Rady Ministrów.

Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. PAP/Leszek Szymański

Exit mobile version