„Naturalnie w mieście”. Dzikie lubelskie zakątki dostaną nowe życie

7 edycjazb post wybraneklowfqwibgpc785hlxs 2024 03 26 223835

11 projektów w 9 dzikich zakątkach Lublina zostało wybranych do realizacji w ramach VII edycji Zielonego Budżetu  „Naturalnie w mieście!”. To między innymi: utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku, zagajnik przy ulicy Jakubowickiej, Park Bluszczowa i Natura czy Dziką Ścieżką do Węglinka.

– Ta edycja jest po to, żebyśmy dostrzegli te miejsca i zobaczyli ich piękno – mówi przedstawiciel panelu ekspertów, dr Dawid Soszyński z Katedry Kształtowania i projektowania krajobrazu KUL. – Nie tylko tę funkcję retencyjną czy ekologiczną, a z drugiej strony też pomyśleli o ich racjonalnym udostępnieniu. Tzn. o delikatnym, nieinwazyjnym udostępnieniu mieszkańcom, tak żeby one zachowały swój naturalny charakter i jednocześnie, żebyśmy mogli z nich korzystać.

CZYTAJ: Wspólnie dla Lublina! Miasto zaprasza do konkursu

Panel ekspertów brał pod uwagę między innymi tereny będące stanowiskiem dla różnych gatunków roślin lub zwierząt.

Projekty wybrane do realizacji w ramach VII edycji Zielonego Budżetu

1. Rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego na Felinie (ZB2024-2). 

2. Utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku (ZB2024-4). 

3. „Zielony tunel” na ścieżce rowerowej (ZB2024-9). Fragment terenu zieleni wzdłuż ścieżki rowerowej nad Bystrzycą, na odcinku pomiędzy ul. Krochmalną, a metalową kładką przez rzekę.

4. Zagajnik przy ul. Jakubowickiej (ZB2024-10). 

5. Realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. Zana i ul. Nowomiejskiej (ZB2024-11). Dla tego obszaru przygotowano już koncepcję zagospodarowania, która zakłada przeprowadzenie prac ogrodniczych, pielęgnacyjnych, a także urządzenie nowych miejsc odpoczynku, przy zachowaniu naturalistycznego charakteru miejsca.

6. Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności (ZB2024-13). Projekt dotyczy fragmentu doliny Czechówki na terenie Lublina o charakterze zbliżonym do naturalnej doliny rzecznej. 

7. Dzikość Miasta. Naturalny, dziki zakątek, miejska kotlina (ZB2024-14). Teren cenny z uwagi na występowanie rzadkich zbiorowisk roślinnych o dużym znaczeniu przyrodniczym. Najbardziej dostępny od strony ul. Nadbystrzyckiej.

8. Park Bluszczowa i Natura (ZB2024-22).

9. Dziką ścieżką do Węglinka (ZB2024-24). Teren zieleni pomiędzy ul. Onyksową i ul. Granitową, poniżej ul. Węglinek. 

10. Mapa – przewodnik po Uroczyskach miejskich w Lublinie (ZB2024-35).
Pniaki, kłody, próchnowiska – drugie życie drewna (ZB2024-41).

11. Dwa ostatnie wnioski (ZB2024-35 i ZB2024-41) zostaną połączone i opracowane wspólnie. Ogólnodostępna publikacja będzie stanowiła mini przewodnik po wybranych w ramach Zielonego Budżetu miejscach i kompendium wiedzy o drugim życiu drzewa-drewna.

LilKa / opr. LisA

Fot. lublin.eu

 

Exit mobile version