Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody w Lublinie i regionie

kra 0631 2024 03 01 062330

W Lublinie jak i w całym regionie odbędą się dzisiaj (01.03) obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Obchody w Lublinie

O godzinie 8:30 na cmentarzu przy ul. Unickiej uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954.

Wystawa IPN

Pół godziny później na placu Litewskim zaplanowano wernisaż wystawy elementarnej IPN o podziemiach niepodległościowych na Lubelszczyźnie po 1944 roku. Na 18 planszach przedstawiono wkroczenie Armii Czerwonej na tereny dzisiejszej Polski, wieloletni zbrojny opór wobec systemu komunistycznego oraz straceńczą walkę ostatnich „leśnych” w połowie lat 50. XX w.

Do przygotowania wystawy wykorzystano zdjęcia z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Lublinie oraz zbiorów prywatnych. Wiele fotografii i dokumentów zostało zaprezentowanych po raz pierwszy. Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 9:00.

Prezentacja tomiku wierszy i spotkanie z Zygmuntem Markiem Miszczakiem

W ramach lubelskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” lubelski IPN przygotował także prezentację tomiku wierszy pt. „Ziarno. Rzecz o Niezłomnych” oraz spotkanie z autorem, działaczem opozycji antykomunistycznej, Zygmuntem Markiem Miszczakiem.

Następnie zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego poświęconego mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”, jednemu z najsłynniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego w Polsce. Obydwa wydarzenia odbędą się w sali konferencyjnej oddziału IPN w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2. Początek o godzinie 9:45.

Msza święta, koncert i złożenie kwiatów

Natomiast w południe zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy wyklętych w Sanktuarium św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II. Po nabożeństwie w kościele odbędzie się koncert patriotyczny zespołu „Feniks”. Obchody zakończy wykład o żołnierzach wyklętych w Domu Akcji Katolickiej. Początek o godzinie 13:00.

Poza tym, kwiaty zostaną złożone także przy pomniku Żołnierzy Wyklętych przy kościele św. Michała Archanioła, a także pod pomnikiem żołnierzy NSZ przy rondzie NSZ i pod pomnikiem Zrzeszenia WIN.

Marsz pamięci w Lublinie

Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych przejdzie ulicami Lublina. W wydarzeniu ma wziąć udział tysiąc osób. Wieczorem w centrum miasta mogą wystąpić utrudnienia dla kierowców.

Zbiórka odbędzie się na placu Litewskim, gdzie zostanie wyświetlony multimedialny pokaz poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Później uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem przez Stare Miasto na Plac Zamkowy. Tutaj odbędzie się uroczysty apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków. Marsz rozpocznie się o godzinie 18:00 na placu Litewskim. Motywem przewodnim Marszu będą żołnierze Lubelszczyzny.

Wydarzenia towarzyszące lubelskim obchodom potrwają do 8 marca.

Obchody w Zamościu

W Zamościu obchody rozpoczną się o godzinie 8:00 od mszy świętej w katedrze zamojskiej. Po nabożeństwie, przy tablicy upamiętniającej byłą katownię, odbędzie się część oficjalna uroczystości. Po hymnie państwowym i przemówieniach okolicznościowych wybrzmi apel pamięci. Na koniec uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze.

Obchody w Biłgoraju

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się także w Biłgoraju. Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 11:00 w kościele pw. Chrystusa Króla. Po nabożeństwie zaplanowano wystąpienia historyczne, a także montaż słowno-muzyczny. Później uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej siedzibie UB przy ul. Kościuszki i przed pomnikiem pomordowanych przez NKWD i UB przy ul. Poprzecznej oraz przy pomniku majora Bolesława Usowa i pułkownika Andrzeja Kiszki.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

ZAlew / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Exit mobile version