Najważniejsze śniadanie w roku. Jak powinien wyglądać stół wielkanocny? [OBRZĘD]

sniadanie 2024 03 30 220757

Niedziela Wielkanocna to obok Bożego Narodzenia dla wiernych Kościoła katolickiego najważniejszy dzień w roku. Głównym wydarzeniem jest uroczyste śniadanie przy odświętnie przybranym stole.

Skąd wzięła się tradycja śniadania wielkanocnego?

To, że śniadanie jest najważniejszym punktem Wielkanocy, ma najprawdopodobniej źródło w Ewangelii wg św. Jana. Możemy w niej przeczytać, że wczesnym porankiem nad Jeziorem Tyberiadzkim ukazał się zmartwychwstały Jezus. Gdy apostołowie powracali z nocnego połowu, zobaczyli na brzegu przygotowany posiłek, składający się z ryby i chleba. Następnie wspólnie z Jezusem spożyli tak przygotowane śniadanie.

Jak wygląda stół wielkanocny?

Na nakrytym białym obrusem i przyozdobionym bukszpanem i baziami stole powinien znaleźć się baranek wielkanocny, najlepiej stojący na „łące” wykonanej z rzeżuchy, młodych pędów zbóż lub innych zielonych roślin. Obok powinien znajdować się koszyczek lub talerz z pisankami, a na osobnym talerzyku jajka podzielone na ćwiartki, którym na początku śniadania będą dzielić się biesiadnicy. Na środku stołu stoi świeca (paschał wielkanocny). Wśród potraw winny znaleźć się te, poświęcone w koszyczku w Wielką Sobotę: jajka, chleb, sól, wędlina, babka wielkanocna, chrzan, ocet, ser i masło.

Obrzęd śniadania wielkanocnego

Rozpoczyna się on od zapalenia świecy przez głowę rodziny. Następnie podnosi ona paschał, mówiąc: Zmartwychwstał Pan prawdziwie. Alleluja!

Pozostali biesiadnicy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki. Alleluja!

Głowa rodziny: Z radością gromadzimy się dzisiaj w naszej wspólnocie rodzinnej, aby uroczyście świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Życzę nam wszystkim tu obecnym, aby pokój i radość zagościły w naszych sercach. Życzę, byśmy wszyscy byli świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa w dzisiejszym świecie i gdziekolwiek będziemy, byśmy oznajmiali, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał. Ogarnijmy myślą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół, żyjących i zmarłych, ogarnijmy cały świat i prośmy.

Następnie wszyscy odmawiają modlitwę: Ojcze nasz.

Modlitwa przed posiłkiem

Głowa rodziny: Z radością wysławiamy Ciebie, Panie, Jezu Chryste, który po swoim ze zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Panie, bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary i dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas kiedyś jako współbiesiadników w swoim królestwie, który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Modlitwa po posiłku

Głowa rodziny: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Głowa rodziny: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które Chrystus nam wysłużył przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen

RL / opr. ToMa

Fot. pixabay.com / archiwum RL 

Exit mobile version