Lubelskie misterium upamiętniło ofiary Zagłady [ZDJĘCIA]

misterium 1 2024 03 16 214510

Mieszkańcy Lublina upamiętnili ofiary Akcji Reinhardt. W Bramie Grodzkiej tuż po zmroku rozpoczęło się Misterium Światła i Ciemności. W tym roku uczestnicy przeszli Szlakiem Pamięci Żydów Lubelskich.

Podczas spaceru odczytywano nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni sprzed 82 lat.

CZYTAJ: Lublin upamiętnia wydarzenia sprzed 82 lat. Rocznica akcji Reinhardt

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Szlak wiedzie spod ostatniej latarni znajdującej się przy ulicy Podwale aż na tzw. lubelski Umschlagplatz przy ulicy Zimnej – to jest dokładnie ta trasa, którą lubelscy Żydzi przechodzili w okresie od marca do kwietnia 1942 roku  – informuje Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

– Ważne, żeby pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy tu mieszkali i żeby nie pozwolić, aby taka sytuacja się powtórzyła. Zamazywanie historii, nawet tej złej, nigdy nie jest dobrym wyjściem i przywracanie czegoś, co kiedyś miało zostać „zakopane” (w niepamięci – red.), jest dobrym pomysłem – mówią uczestnicy Misterium.

W ramach obchodów Tygodnia Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował m.in. darmowe zwiedzanie ośrodka, spotkania i wystawy. Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie: www.teatrnn.pl

Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu. Wówczas z Lublina do obozu zagłady w Bełżcu wyruszył pierwszy transport z żydowskimi mieszkańcami miasta. Do listopada 1943 roku zamordowano około 2 milionów Żydów. Szacuje się, że w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanku zginęło w sumie 700 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

AŁ / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version