KUL będzie prowadził badania naukowe w obszarze medycyny [ZDJĘCIA]

img 9499 2024 03 28 152256

Kardiochirurg profesor Michał Zembala został pełnomocnikiem rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do spraw klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. Na to stanowisko powołał go rektor uczelni ksiądz profesor Mirosław Kalinowski. 

– Zacznę od przeanalizowania naszych zasobów, tego, jaką mamy bazę, szczególnie w naukach podstawowych i klinicznych – mówi profesor Michał Zembala. – Transplantologia, kardiochirurgia wiążą się dzisiaj z bardzo interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta. To zarówno kardiologia, interna, dobra geriatria, dobra kardiologia interwencyjna. Chcemy zobaczyć, co mamy, usystematyzować to. Podjąć działania, żebyśmy rozwijali nowe możliwości na bazie już istniejących, bo to jest też ekonomicznie najbardziej zasadne.

CZYTAJ: Ratunek dla chorych z niewydolnością krążenia. Nowy oddział w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]

– Przed nami okres intensywnej pracy – mówi rektor KUL, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski. – Ten czas najbliższy będzie bardzo intensywny. Nie tylko w rozwoju kierunku lekarskiego, który ma wymiar dydaktyczny, ale również badań, które służą dydaktyce.

Wydział Medyczny został otwarty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w październiku 2022 roku. Studenci mogą kształcić się między innymi na biotechnologii, dietetyce, pielęgniarstwie, położnictwie i – od tego roku akademickiego – na kierunku lekarskim. 

Prof. Michał Zembala to znany polski kardiochirurg, specjalista od przeprowadzenia transplantacji serca. Był m.in. ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

MaK / opr. PrzeG

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version