Jak powstaje tradycyjna pisanka?

pm palma 230324 052 2024 03 30 134804

Dziś Wielka Sobota. W Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. W niektórych koszyczkach oprócz chleba, kiełbasy, chrzanu, soli i tradycyjnego jajka znaleźć można pisankę.

– Pisanka tradycyjna to ta pisana woskiem na wydmuszkach lub pełnych jajkach – tłumaczy twórca ludowy, Anna Stęmpczyńska. – Do zrobienia pisanki tradycyjnej pisanej woskiem potrzebny jest pisaczek, czyli kawałek prostego patyczka, nakrojony na jednym końcu. Trzeba włożyć coś metalowego do pisania z takim dzióbeczkiem. Ten metalowy dzióbeczek rozgrzewamy nad ogniem i maczamy w wosku. Można zacząć pisać jajko. Jajko przed pisaniem trzeba wytrzeć octem, żeby je odtłuścić. Jak już jajko jest napisane, to wkładamy je do barwnika.

W województwie lubelskim tradycyjne, ludowe pisanki to pisanki krzczonowskie. Umieszczano na nich pierwotne wzory, takie jak: swastyki, krzyżyki, jodełki zielone, paski, kratki.

W Krzczonowie pisanki były nazywane pisami, a malowano je przyrządem zwanym pisakiem, który służył do nanoszenia wosku na jajko.

RyK / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version