Giełda technologiczna i mieszkania komunalne. Wyborcze pomysły Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców

429898205 772199858247739 7542607287040858173 n 2024 03 27 182738

Kandydaci Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców chcą powołać w Lublinie instytucję zajmującą się finansowaniem badań naukowych. Miałaby to być taka „lubelska giełda technologiczna”.

– Cała idea polega na tym, żeby badania naukowe finansować tak, jak spółki na giełdzie – mówi kandydat do Rady Miasta Lublin Rafał Kulicki. – Żeby zwykli inwestorzy, którzy widzą potencjał jakichś konkretnych projektów, przez odpowiednio stworzoną, bezpieczną platformę, mogli zainwestować i dać naukowcom np. w Lublinie te pieniądze, żeby zrealizowali te badania, a później jako inwestorzy sami korzystali na tym dzięki mechanizmom finansowym. Do tej pory takie instytucje nie działają, chociaż to jest możliwe. Przy współpracy miasta, konsorcjum lubelskich uczelni, o które będziemy w przyszłości zabiegać, taka instytucja mogłaby powstać. To byłaby instytucja, która byłaby na pewno pierwsza w Polsce.

Kulicki podkreśla, że mają już w Lublinie osoby, które pracują nad taką platformą.

Instytucja, zdaniem kandydatów, mogłaby dawać nie tylko korzyści ściśle finansowe, ale także nowe miejsca pracy.

CZYTAJ: Kandydat na prezydenta Lublina zapowiada audyt w miejskich spółkach

Z kolei mieszkania komunalne, również dla absolwentów lubelskich uczelni i szkół zawodowych, obiecuje kandydat na prezydenta Lublina z ramienia Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Marcin Nowak.

– Takie rozwiązania wdrożył Sopot i z powodzeniem funkcjonują w tym mieście – mówi Nowak. – Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy takie rozwiązanie również zastosowali w Lublinie, bo jesteśmy miastem akademickim, które powinno uwypuklać tę rolę w przestrzeni całego kraju. Dzisiejsze budownictwo komunalne stawia wymogi i kryteria związane przede wszystkim ze stroną socjalną, z dochodem. Tych reguł nie będziemy mogli obejść dopóki nie zmienimy prawa. Prawa nie zmienimy jako samorząd, a więc będziemy musieli posiłkować się takimi rozwiązaniami formalnoprawnymi, jakie istnieją. Będzie tu brane pod uwagę kryterium dochodowe oczywiście.

Nowak uważa także, że w ramach miejskiego programu stypendialnego dla najzdolniejszych żaków i doktorantów wysokość stypendiów powinna wzrosnąć. Chciałby także wzmocnić działania promujące uniwersytecki charakter Lublina i jego akademickość.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. EwKa

Exit mobile version