Eksperci: Polacy coraz chętniej biorą udział w badaniach klinicznych

lab 2815632 1280 2024 03 07 211053

Polacy coraz chętniej biorą udział w badaniach klinicznych – wskazują specjaliści. Zdaniem ekspertów świadomość korzyści, jakie płyną z włączenia się w proces powstania nowych produktów leczniczych jest coraz większa. Na badania kliniczne, najczęściej, decydują się osoby, które doświadczają różnego rodzaju chorób. Dla niektórych pacjentów to może być szansa na życie.

CZYTAJ: Mężczyzna został zaszczepiony przeciw koronawirusowi 217 razy

Pacjent ma pełne prawo w każdej chwili zrezygnować z udziału w takich badaniach  mówi Dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych, Agnieszka Ryniec. – U pacjentów mamy takie złudne przekonanie, o tym, że badanie kliniczne to jest tylko możliwość leczenia rozwoju terapii. Czasami jest tak, jeśli znajdujemy się w badaniu klinicznym w ramieniu porównawczym, że dostajemy standardową terapię, a nie tą innowacyjną, aby porównać to, czy standardowa terapia, która nie musi wcale być gorsza od badań klinicznych i będzie skuteczna.

Gdybyśmy nie prowadzili badań klinicznych, apteki byłyby puste – dodaje Agnieszka Ryniec. – Bez udziałów pacjentów w badaniach klinicznych i badaczy nie byłoby żadnych leków. Umieralibyśmy w wieku 40 lat na choroby, które dzisiaj są powszechnie uznawane za absolutnie wyleczalne.

W czwartek (07.03) w Lublinie rozpoczęło się XIII Posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Jednostka ta łączy 23 ośrodki naukowe w całej Polsce. Wydarzenie odbywa się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i potrwa do jutra (08.03). 

InYa / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version