Dzień Kobiet – święto pań ma starożytne początki

tulips 8544741 1280 2024 03 08 062758

Od ponad stu lat na świecie, 8 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Został ustanowiony w 1910 roku przez socjalistki w Kopenhadze. Miał służyć krzewieniu idei praw kobiet, w szczególności zabieganiu o przyznanie im praw wyborczych. Do dziś jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.

We współczesnej Polsce wiąże się ze zwyczajem obdarowywania pań kwiatami i drobnymi upominkami oraz składaniem życzeń. W przeszłości, w PRL, był celebrowany z pietyzmem jako jedno z głównych świąt państwowych.

Rozpoczęło się w USA

Po raz pierwszy, nieformalnie obchodzono Dzień Kobiet w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie został on ustanowiony rok później podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet, która poprzedziła posiedzenie generalne Drugiej Międzynarodówki Socjalistycznej w Danii.

Jako międzynarodowe święto, Dzień Kobiet był po raz pierwszy obchodzony 19 marca 1911 roku w Austro-Węgrzech, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Obchody służyły artykułowaniu między innymi żądania objęcia powszechną edukacją, prawa obejmowania stanowisk publicznych dla kobiet, a także pracy i szkoleń zawodowych oraz wymogu zapewnienia przez pracodawcę zatrudnionym kobietom bezpiecznych warunków pracy. Później także sprzeciwowi wobec działań wojennych.

PRL a Dzień Kobiet

W czasach PRL Dzień Kobiet był obowiązkowo i z pompą obchodzony w szkołach oraz zakładach pracy. Organizowano okolicznościowe akademie, były przemówienia, toasty i prezenty. Panie otrzymywały kwiaty – czerwone goździki, które stały się emblematem tego święta, potem tulipany, oraz rzeczy, których brakowało w sklepach, jak rajstopy, mydło, kawa czy herbata. Propagandowe artykuły w prasie oraz programy w radiu i telewizji przypominały o wielkich ideach socjalizmu. W drugiej połowie lat 60. i później, media w lżejszej formie podejmowały temat. Polskie Radio emitowało audycje poświęcone twórczości kobiet i ogłaszało wynik plebiscytu na Warszawiankę Roku.

CZYTAJ: Zasłużone lublinianki docenione medalami [ZDJĘCIA]

III Rzeczpospolita

Centralne obchody Dnia Kobiet zostały zniesione w 1993 roku. Później w Polsce 8 marca pojawiły się nowe formy świętowania – organizowane przez feministki manifestacje połączone z happeningami, kobiece spotkania, konferencje poświęcone problematyce kobiecej i równouprawnieniu.

Za pierwowzór Dnia Kobiet można uważać Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie. Było to święto przypadające w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Mężczyźni też mają swoje święto

W Polsce istnieje tradycja nieformalnego obchodzenia Dnia Mężczyzn, który przypada krótko po Dniu Kobiet, to jest 10 marca. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się św. Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze, należący do słynnego XII legionu rzymskiego, noszącego nazwę: „Fulminata” – „Piorunująca”. W 320 roku podczas prześladowań zginęli śmiercią męczeńską, ponieważ nie wyrzekli się wiary.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest obchodzony w ponad 80 krajach od 1999 roku – 19 listopada. Święto ma służyć między innymi poprawie relacji między płciami oraz promowaniu równości płci mężczyzn i kobiet.

IAR / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version