Bogdanka LUK Lublin przegrała z Jastrzębskim Węglem

431180963 879035107566414 7942840232972973273 n 2024 03 02 164936

Jastrzębski Węgiel pokonał LUK Bogdankę Lublin 3:0 i awansował do finału turnieju o Puchar Polski siatkarzy w Krakowie. W drugim sobotnim (02.03) półfinale o godz. 18.00 Aluron CMC Warta Zawiercie zmierzy się z Projektem Warszawa.

Wynik:

Jastrzębski Węgiel – LUK Bogdanka Lublin 3:0 (25:21, 25:23, 25:18).

Składy:

Bogdanka LUK Lublin: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Maciej Kania, Marcin Komenda – Thales Hoss (libero) – Mateusz Malinowski, Maksym Kędzierski, Maciej Krysiak.

Jastrzębski Węgiel: Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry – Jakub Popiwczak (libero) – Ryan Sclater, Edvins Skruders.

Przebieg meczu:

Faworytem pierwszego spotkania był ubiegłoroczny finalista (porażka 2:3 z Zaksą Kędzierzyn-Koźle), półfinalista Ligi Mistrzów i lider ekstraklasy – Jastrzębski Węgiel. Lublinianie, w finałowym turnieju Pucharu Polski, zagrali po raz pierwszy w historii, po niespodziewanym wyeliminowaniu Asseco Resovii Rzeszów.

Spotkanie lepiej zaczął LUK, który zdobył trzy pierwsze punkty. Jastrzębianie powoli odrabiali stratę i w końcu udało mu się objąć prowadzenie 9:8. Przy stanie 10:10 dwoma asami serwisowymi popisał się Jurij Gladyr. Mistrzowie Polski utrzymywali minimalną przewagę, aż po atakach Tomasza Fornala i Gladyra odskoczyli na 4 punkty – 20:16. Lublinianie jednak nie poddali się i m.in. dzięki trudnej zagrywce Mateusza Malinowskiego odrobili trzy punkty. Jastrzębianie opanowali jednak chwilowy kryzys i po autowej zagrywce Alexandre Ferreiry wygrali pierwszego seta do 21.

Druga partia długo miała bardzo wyrównany przebieg. Potem lublinianie zbudowali dwupunktową przewagę, ale przy prowadzeniu 18:16 pozwolili rywalom na zdobycie czterech kolejnych punktów. Końcówka seta była emocjonująca, bo LUK doprowadził do remisu 23:23. Ostatecznie jednak skuteczny atak Jeana Patry’ego sprawił, że drużyna z Jastrzębia objęła prowadzenie 2:0 w setach.

W ostatniej partii wydawało się, że mistrzowie Polski szybko załatwią sprawę. Przy stanie 16:11 lublinianie, dzięki mocnym zagrywkom Ferreiry odrobili straty, doprowadzając do remisu 16:16. Jastrzębski Węgiel to zbyt doświadczona drużyna, aby taki mecz wypuścić z rąk. Szybko opanowała sytuację, a spotkanie zakończył blokiem Norbert Huber, który został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

Jastrzębski Węgiel po raz ósmy w historii klubu awansował do finału, a po raz piąty z rzędu. Tylko raz jednak zdobył Puchar Polski – w 2010 roku.