Błogosławiona rodzina Ulmów patronem rzeszowskiego lotniska [ZDJĘCIA]

mid 24324148 2024 03 24 113613

Lotnisko Rzeszów-Jasionka od dziś (24.03) nosi imię błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej. To hołd dla bohaterskiej rodziny, która dokładnie 80 lat temu została zamordowana przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

„Centrum wsparcia dla Ukrainy”

– Nadanie imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów-Jasionka” będzie świadectwem także o nas, o tym co dla nas jest ważne – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat – podkreślił.

Podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu „Rzeszów-Jasionka” prezydent podkreślał specyfikę tego miejsca, gdzie przybywają ludzie z całego świata. – Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę to lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby; i tego wsparcia militarnego, i tego wsparcia humanitarnego, a także i tego wsparcia politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa. To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem rzeczywiście znanym na świecie – stwierdził.

Jak zaznaczył, od teraz będzie się nazywało Ulma Airport. – Pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili, może w skrócie będą mówili 'U Airport” – dodał.

„Ważna historia o Polakach będzie szła w świat”

– Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki temu lotnisku, dzięki tej inicjatywie, dzięki tym patronom, które ono od dzisiaj ma, i będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym tak naprawdę budujemy także naszą przyszłość poprzez tworzenie pamięci idącej w kolejne pokolenia, o tym co było warto i w jaki sposób zdawać trzeba próbę w najtrudniejszych czasach – podkreślił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, bo jest to dzień zbrodni dokonanej na rodzinie Ulmów wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami.

Prezydent mówił, że 80 lat temu ludzie się nie ugięli, nie wydali Żydów ze strachu o własne życie. – Przechowali ich do końca, wspierając i ratując. To jest właśnie świadectwo Podkarpacia, to jest właśnie świadectwo jakości i mentalności tych ludzi – mówił Duda.

– Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć bohaterskiej rodziny Ulmów i wszystkich tych, którzy pomagali, którzy dawali świadectwo i dowód niezwykłego człowieczeństwa i niezwykłej miłości bliźniego, miłości drugiego człowieka. Z całego serca dziękuję – zakończył swoje wystąpienie prezydent Duda.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Exit mobile version