22.03.2024 Informator kulturalny

431506166 956305906150031 1680445934974824956 n 2024 03 22 091011

Koncert Wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej 

W Filharmonii Lubelskiej najpopularniejsze dzieła muzyki chóralnej – koncert Stabat Mater. W murach franciszkańskiego klasztoru w Pozzuoli Stabat Mater kompozycję stworzył 26-letni wówczas Giovanni Battista Pergolesi. To m.in. jego twórczości poświęcone będzie dzisiejsze muzyczne spotkanie.

W programie koncertu także Symfonia nr 49 f-moll Josepha Haydna. Napisane w 1768 roku dzieło należy do wczesnych symfonii kompozytora. Artyści wykonają także kantatę Jana Sebastiana Bacha została przeznaczoną na 3. niedzielę po Wielkanocy, tzw. Niedzielę „Jubilate”.

Na scenie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, sopranistki Anna Barska i Natalia Skipor. Organistka Natalia Zanni-Lewandowska – organy. Koncert pod batutą Dominika Mielko.

Początek o 19:00 w Filharmonii Lubelskiej

Spektakl w Teatrze NN

Na premierowy spektakl zapraszają aktorzy Teatru NOTOCO. Spektakl „Grodzka 11″ porusza historię tej przedwojennej ochronki, która mieściła się w dzisiejszej siedzibie głównej MDK „Pod Akacją”. Akcja rozgrywa się w zimie, co jest pretekstem do pokazania kilku tradycji związanych ze świętem Chanuka.

W spektaklu wykorzystane są wiersze Józefa Czechowicza „Zimowe uroki” i „Kołysanka” oraz nawiązania do lubelskich legend.

Premierowy spektakl rozpoczyna się o 18.00 przy Grodzkiej 21 w Lublinie. 

W kinach oscarowy dramat wojenny

„Dźwiękoszczelni” tak oscarowy film „Strefa interesów” określają krytycy. Jedynie i aż ceglana ściana odgradza domostwo od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To dom zamieszkiwany przez komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego rodzinę. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom. 

To film w całości zrealizowany w Polsce. Za produkcję po stronie polskiej odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. 

Wojenny dramat „Strefa interesów” mogą Państwo zobaczyć w Kinie CK w Lublinie 

W sobotę premiera w Operze Lubelskiej

Na koniec zapowiedź jutrzejszej premiery w Operze Lubelskiej. „Jesus Christ Superstar” to szósta realizacja tej rock opery w Polsce. W obsadzie znajdą się gwiazdy polskich scen musicalowych i operowych oraz soliści, chór, balet i orkiestra Opery Lubelskiej – łącznie 111 artystów.

– Prace nad tym tytułem trwały półtora roku – mówi dyrektor Opery Lubelskiej, Kamila Lendzion.

– Dla dyrygenta jest to duże wyzwanie – mówi kierownik muzyczny, Ruben Silva. [SŁUCHAJ PONIZEJ]

Premiera „Jesus Christ Superstar” odbędzie się 23 marca o godzinie 18.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 

Fot. Filharmonia Lubelska FB

Exit mobile version