21.03.2024 Informator kulturalny

432232556 790178896473694 7026213237233175234 n 2024 03 21 095125

Kilka spektakli przygotowały dziś lubelskie instytucje kultury

Autorzy „Kilka słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca” inspirowali się „Procesem” Kafki, „Fizyką smutku” Georgiego Gospodinowa i „Językiem przyszłości” Laurie Anderson. Chcą przenieść nas w mroczne korytarze ludzkiej psychiki. To opowieść o odwadze i pokonywaniu lęków. Za reżyserię i muzykę na żywo odpowiada Paweł Passini. To opowieść o pisaniu i pisarstwie. Głównym bohaterem jest minotaur zamknięty w labiryncie. Takim minotaurem mógł być także główny bohater „Procesu” Józef K, ale i każdy z nas.

Na scenie Dariusz Jeż, Jarosław Tomica, Wojciech Kaproń i Paweł Passini.

Początek spektaklu o 19:00 w CK w Lublinie.

 

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie spektakl poruszający temat ubóstwa i biedy na przykładzie nowojorskich slumsów. Jan Hussakowski wziął na warsztat sztukę Janusza Głowackiego.

„Antygona w Nowym Jorku” to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok „Emigrantów” Mrożka i „Do piachu” Różewicza. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy. Opowiada o ludziach, którym można odebrać wszystko tylko nie godność. Historia Anity, która próbuje godnie pochować swojego ukochanego, jest opowiedziana w formie klasycznej.

W antyczne role, przeniesione do współczesnego zgiełku wielkiego miasta, wcielają się Jowita Stępniak, Artur Kocięcki, Tomasz Bielawiec i Marek Szkoda.

Spektakl rozpoczyna się o 18.00 w Teatrze Osterwy w Lublinie.

Wernisaż w Galerii OKNA MPB w Lublinie

W Galerii OKNA MBP w Lublinie wernisaż prac autorstwa Anny Fic-Lazor. To absolwentka PLSP w Lublinie. Od 1987 r. do 2023 r. zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Jest autorką scenografii kilkudziesięciu wystaw w Muzeum. Tworzy przy pomocy farb olejnych, akwareli, pasteli. Annę Fic – Lazor inspiruje krajobraz. Ma silny związek z polską tradycją obrazowania natury. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wernisaż wystawy „Pejzaż przejmujący” o 18.00 przy Peowiaków 12 w Lublinie. 

W Warsztatach Kultury spotkanie upamiętniające Andrzeja Kota

Andrzej Kot – grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry znany był głównie jako twórca exlibrisów, alfabetów, plakatów oraz druków o charakterze użytkowym. Zmarł w 2015 roku. Jego twórczość upamiętniona została m.in. na ścianie frontowej jednej z zabytkowych kamienic na Starym Mieście w Lublinie.

Przez tych, którzy go znali, nazywany był artystą kamikadze. Wszędzie zostawiał po sobie ślad.

W 1981 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jego różne prace ukazały się w „Scriptura Calendar” niemieckiego Muzeum Gutenberga.

Podczas dzisiejszego spotkania dyskusję wokół postaci Andrzeja Kota poprowadzą Jarosław Koziara – artysta związany w Lublinem i Grzegorz Linkowski –  reżyser, scenarzysta, producent.

Początek spotkania w Warsztatach Kultury o 17.30.

Wystawa w Galerii Teatru NN

W Galerii Teatru NN wernisaż wystawy fotografii z kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 pt. „Tożsamość”. 2700 szklanych negatywów z kamienicy przy Rynku 4 to największa odnaleziona w Lublinie kolekcja negatywów.

Dzięki publikacji zdjęć w Internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie, licznych artykułach prasowych i przedsięwzięciach edukacyjno-artystycznych udało się ustalić tożsamość kilkunastu osób pojawiających się na fotografiach z kolekcji.

Negatywy wybrane na wystawę pozwolą na przedstawienie i zapoznanie się z odkrytymi informacjami i życiorysami przedstawionych osób.

Wystawa to element Tygodnia Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów.

Wernisaż rozpoczyna się o 18.00.

Fot. Centrum Kultury w Lublinie FB

Exit mobile version