10 lat Klastra Lubelska Medycyna. Jubileuszowa gala w Lublinie [ZDJĘCIA]

img 0066 2024 03 18 221949

Klaster Lubelska Medycyna obchodzi 10-lecie swojej działalności. To platforma współpracy w zakresie praktyki i nauk medycznych pomiędzy uczelniami wyższymi, jednostkami naukowo-badawczymi, a podmiotami leczniczymi czy przedsiębiorcami.

– To największy klaster medyczny w Polsce – mówi dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin Mariusz Sagan. – To jest takie kluczowe osiągniecie, które za nami, natomiast ważniejsze jest chyba to, że udało nam się zintegrować środowisko medyczne, miejskie, biznesu, czyli takie środowiska, które wcześniej za mocno ze sobą nie współpracowały. Teraz, po tych kilkunastu latach, można powiedzieć, że ta współpraca jest bardzo dobra. To przynosi szereg wymiernych efektów w postaci innowacji, wdrożeń medycznych, badań klinicznych, projektów, które wzmacniają lubelskie środowisko naukowe – chociażby sztuczna kość, produkt znany dziś na całym świecie.

CZYTAJ: Dzikie zwierzęta na drodze. Zderzenie osobówki z łosiami

Przed Lubelskim Klastrem Medycznym, jak mówi dyrektor Sagan, stoi teraz wyzwanie w postaci poszerzenia skali działalności i włączenia większej liczby partnerów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Jesteśmy niezwykle aktywni we wszystkich obszarach, w których moja uczelni funkcjonuje – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Wojciech Załuska. – Tutaj myślę o edukacji. My jesteśmy dalej największą uczelnią jeśli chodzi o English Division – mówię o uczelniach medycznych. To nie są tylko studenci, ale też nauczyciele akademiccy, visiting profesorzy, którzy wzmacniają naszą siłę jeśli chodzi o granty międzynarodowe, bardzo wysokiej jakości, jakie zdobywamy. A część z nich angażujemy do pracy na co dzień, zarówno formie wykładowców, jak i w formie wzmacniania naszego potencjału badawczego.

CZYTAJ: Jarmarki i kiermasze wielkanocne w Lubelskiem. Sprawdź, gdzie się odbywają [LISTA]

Gala 10-lecia odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Inicjatywa została powołana przez Miasto Lublin i Uniwersytet Medyczny w Lublinie w styczniu 2014 roku. Aktualnie w Klastrze współpracuje 175 podmiotów.

Członkowie Klastra pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze diagnostyki medycznej, nowych terapii, jak również materiałów wykorzystywanych w medycynie regeneracyjnej.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version