Zeszyt zastąpił aparat fotograficzny. Warsztaty z Krzysztofem Gawronkiewiczem

img 4899 2024 02 12 152016

Jeśli chodzi o wydarzenia komiksowe w Lublinie, pierwszy weekend lutego zdecydowanie należał do Krzysztofa Gawronkiewicza. Artysta przyjechał do Koziego Grodu, by poprowadzić warsztaty rysunkowe.

– Podczas dwóch spotkań zaprezentowane zostały doświadczenia, pomysły, spostrzeżenia dotyczące rejestracji zaobserwowanej rzeczywistości za pomocą technik wypracowanych przez komiks – mówi Krzysztof Gawronkiewicz. – Rzeczywistości, stanowiącej niejednokrotnie pretekst dla notatek wykonanych prostym szkicem lub skomplikowaną kompozycją bogatą w detale.

Ilustracje powstające podczas warsztatów miały za zadanie tworzyć impresyjny ciąg narracyjny korzystający z formuły komiksu. Uczestnicy warsztatów rysowali z natury, w szkicownikach.

– Zeszyt-szkicownik przybiera tu formę rysunkowego pamiętnika, z którym wędrujemy przez las, spacerujemy ulicami miast, podróżujemy pociągiem. Lub rysujemy w wyjątkowych przestrzeniach miejsca o nazwie FaraRaRa. – dodaje Gawronkiewicz. – Zeszyt zastępuje fotograficzny aparat. Łapie chwile i skupia je w kadrach, tworząc sekwencje przypominające impresyjną komiksową opowieść. Może również służyć jako archiwum pomysłów, pojedynczych ilustracji lub całych sekwencji kadrów wykorzystanych do dalszych twórczych działań. Przykładem są tu zaprezentowane w części teoretycznej fragmenty albumu komiksowego „Beneficio” wykorzystujące zeszytowe rysunki z podróży do Andaluzji.

Warsztaty odbyły się w FaraRaRa na placu po Farze 6.

Krzysztof Gawronkiewicz to rysownik i autor komiksów, wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Debiutował w 1989 roku na łamach miesięcznika literackiego „Fantastyka”. Współtworzył takie komiksy jak Mikropolis (scenariusz: Dennis Wojda), Achtung Zelig! (scenariusz: Krystian Rosenberg), Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona (scenariusz: Grzegorz Janusz), Powstanie. Za dzień, za dwa (scenariusz: Marzena Sowa). W 2003 roku zdobył nagrodę Grand Prix pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glénat za komiks Esencja. Uczestnik wystaw m.in. w Japonii, Chinach, Francji, Belgii, Portugalii, Izraelu. Wielokrotny zdobywca nagród Grand Prix za najlepszą krótką formę komiksową i album roku festiwali komiksowych w Łodzi i Warszawie.

DySzcz

Fot. nadesłane

Exit mobile version