Wydajesz, a oszczędzasz – kilka słów o sensie ubezpieczania się

glowne 2024 02 27 122333

Masz wrażenie, że ubezpieczanie się to strata pieniędzy? Czujesz, że posiadanie polisy nic Ci nie daje? W takim razie jesteś szczęściarzem, bo ominęły Cię wypadki, urazy, kradzieże i uszkodzenia auta, zalania mieszkania czy utrata bagażu podróżnego. Gorzej by było, gdybyś nie miał polisy, a doszłoby do któregoś z tych zdarzeń!

Na rynku dostępnych jest wiele różnych ubezpieczeń. Na wyjazd za granicę można kupić ubezpieczenie podróżne, co roku właściciele pojazdów nabywają ubezpieczenie OC, a w celu ochrony mieszkania warto rozważyć polisę nieruchomości. Czy jednak posiadanie takiej ochrony ma sens? Czy zawsze jest ona dobrowolna? Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Sens kupowania ubezpieczeń

Przyszłość ma to do siebie, że jest nieprzewidywalna. Nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć z całkowitą pewnością, co wydarzy się za dzień, tydzień, miesiąc czy rok. Oczywiście nie jest też tak, że to, co nas czeka, jest jedną wielką niewiadomą. W końcu możemy szacować i przypuszczać, a także wnioskować na bazie doświadczenia własnego i innych.

W życiu zdarzają się nie tylko dobre sytuacje, ale także te złe. Dochodzi do wypadków zawinionych i przypadkowych, na które nie mamy najmniejszego wpływu. Czy możemy im zaradzić? Części pewnie tak, ale wiele z nich wynika z przypadku, zdarzeń losowych lub jest całkowicie niezależne od naszej woli.

Jeśli nie możemy zapobiec wielu wypadkom, to powinniśmy myśleć o ich konsekwencjach. Zmniejszenie szkód, ich wpływu na nasze życie i bezpieczeństwo finansowe powinno być naszym priorytetem. W końcu jedno złe zdarzenie może pozbawić majątku lub wpędzić w potężne długi.

Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju ubezpieczenia. Wprawdzie musimy za nie zapłacić, ale za to możemy liczyć na wsparcie finansowe, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną. Możemy więc śmiało powiedzieć, że wydajemy pieniądze, by zaoszczędzić w razie wypadku.

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne

W Polsce o ubezpieczeniach obowiązkowym możemy dowiedzieć się z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r, o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z tego dokumentu interesuje nas ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jaką ochronę ono zapewnia?

Dzięki ubezpieczeniu OC samochodu odpowiedzialność za szkody na osobach i na mieniu wyrządzone w związku z jego ruchem przechodzi z kierowcy na ubezpieczyciela. Ponieważ ubezpieczenie przypisane jest do pojazdu, to nie ma znaczenia, czy autem kierował jego właściciel, czy inna osoba uprawniona do prowadzenia tej kategorii pojazdów – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, ponieważ jego celem jest zarówno ochrona sprawców szkód przed ich naprawą z własnych środków finansowych, jak i wsparcie ofiar, a więc jak najszybsze wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku szkód osobowych.

Wraz z ubezpieczeniem OC możemy kupić w pakiecie dobrowolne ubezpieczenia, w tym autocasco, assistance i NNW. W przypadku dodatkowych ochron koniecznie trzeba porównać różne oferty, ponieważ mogą się one różnić warunkami ochrony. Znakomicie nadaje się do tego porównywarka ubezpieczeń – https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Czy jeszcze jakieś ubezpieczenia niezwiązane z wykonywaniem konkretnego zawodu są obowiązkowe? Ustawowo nie, ale osoby, które decydują się na przykład na auto w leasingu czy na kredyt, często zobowiązane są do wykupienia ubezpieczenia autocasco.

Z kolei podczas podróży za granicę w niektórych krajach wymagane jest posiadanie ubezpieczenia kosztów leczenia (np. Algieria, Madagaskar), które wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego. Z kolei we Włoszech wprowadzono prawo nakazujące posiadanie OC w życiu prywatnym podczas korzystania ze stoków narciarskich – obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Wybór ubezpieczenia na przykładzie polisy turystycznej

Zanim kupimy jakiekolwiek ubezpieczenie, to powinniśmy znać jego zasady działania i warunki. Są one szczegółowo opisane w dokumencie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Na przykładzie ubezpieczenia turystycznego wskażemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze polisy. Ważna są więc takie kwestie jak:

Na warunki ochrony należy zwracać uwagę przy wyborze dowolnego ubezpieczenia, by nie płacić za ochronę, która nie jest potrzebna lub nie będzie działać ze względu na wyłączenia.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version