Wskazówki, by nie przepłacać za parking na lotnisku

cars 3291379 1280 2024 02 14 082800

Zwykle sprawa parkowania na lotniskach nie stoi w szeregu priorytetów planowania podróżniczego, takich jak zakup biletu czy rezerwacja hotelu. Niemniej jednak dla dojeżdżających na lotnisko własnym autem lepiej ją nie bagatelizować. Tym bardziej że powszechne obecnie podwyżki cen dotknęły też opłaty parkingowe na lotniskach. Ostatnio nawet powstało kilka stron internetowych gdzie można porównać stawki i wybrać optymalny parking w mieście odprawy albo obok niego.

Jest też kilka prostych wskazówek, aby uniknąć przepłacania na lotniskowych parkingach. Przede wszystkim, tak samo jak w przypadku rezerwacji biletów lotniczych, miejsca parkingowe na wybranym lotnisku warto rezerwować z wyprzedzeniem. W ten sposób zwykle można zaoszczędzić do 60% w porównaniu z ceną już po przybyciu na lotnisko. Oprócz tego, jeśli  mamy dodatkowe życzenia co do parkingu, to przy wcześniejszej rezerwacji obsługa parkingu będzie miała więcej czasu, żeby je spełnić – na przykład zapewnić większe miejsce dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie większych kosztów przy wyborze miejsca parkingowego można łatwo uniknąć, jeśli nie wybierać opcji z dodatkowymi usługami, takie jak bagażowanie czy transport do terminala, o ile one nie są dla nas istotne.

Po drugie, warto sprawdzić strony oferujące różne kupony parkingowe. Często takie kupony uprawniają do ogólnych zniżek albo z porównywarek internetowych albo z konkretnych parkingów, o ile nie przejmujemy się miejscem zaparkowania, kierując się bardziej ceną.

Można też skorzystać z porównywarek internetowych. Dzięki temu zyskujemy szereg udogodnień, a niektóre porównywarki gwarantują najlepszą dostępną cenę, oferując częściowy zwrot pieniędzy, jeśli miejsce parkingowe stanie się później dostępne. Wśród takich porównywarek można wymienić ParkVia, gdzie można znaleźć atrakcyjne oferty parkingowe na wszystkich polskich lotniskach, na przykład tygodniowy parking na lotnisku Okęcie latem tego roku za 110,00 zł.

Oprócz tego można się zapisać na listę mailingową wybranego lotniska. Wiele lotnisk oferuje okazjonalne promocje na parkowanie, często poza sezonem. Jeśli wiesz, kiedy będziesz potrzebować parkingu przy wcześniejszym planowaniu podróży, rezerwacja z wyprzedzeniem w trakcie trwania promocji może czasem zaoszczędzić aż 40% w porównaniu do zwykłej ceny parkingu.

Inną opcją jest rezerwacja parkingu poza terenem lotniska. Takie parkingi te są zazwyczaj tańsze od oficjalnych, chociaż mogą one być nieco mniej wygodne. W przypadku takiej opcji trzeba przybyć około 30 minut wcześniej, niż w przypadku parkowania na lotnisku. Ogólnie ceny na prywatnych parkingach lotniskowych mogą być nawet 3 razy niższe od oficjalnych parkingów.

Lotniska niektórych dużych polskich miast mają warunkowo bezpłatne strefy parkingowe, na przykład strefa Kiss&Fly na lotnisku Chopina. Z takich stref można skorzystać jeśli podwiozą nas najbliżsi. Na lotnisku Chopina 7 minut postoju w takiej strefie są darmowe (ze względu na tak krótki czas oraz zakaz pozostawiania pojazdu bez nadzoru Kiss&Fly nie zawsze jest uważany za klasyczny parking). Bezpłatny czas w takich strefach nieco się różni, w zależności od miasta. Na krakowskim lotnisku są te pierwsze 8 minut, a każde kolejne 4 minuty kosztują 5 zł. 10 minut bezpłatnego parkingu są dostępne na lotniskach w Gdańsku i Wrocławiu, a za kolejne 10 minut tam się płaci 20 złotych.

Oprócz tego istnieją bezpłatne parkingi na terenach przylegających do lotniska – są to mianowicie zatoki na ulicy Bennetta, obok stacji Orlenu, oraz prawy pas ulicy Jerzego Osińskiego. W zasięgu 30-minutowego spaceru znajduje się również bezpłatny parking przy ul. Wirażowej.

Pod względem światowym ceny lotniskowych parkingów są dość nierównomierne i zależą od poszczególnych lotnisk i miast. Według zeszłorocznych danych firmy Moneybarn najdroższy parking ma lotnisko Hamad International w Katarze, gdzie tydzień kosztuje około 550 dolarów. Na drugim miejscu uplasowało się londyńskie lotnisko Heathrow, pobierające tygodniowo około 255,30 funtów (324 dolary). Jak można się domyślić, parking jest jednym z największych źródeł dochodu na lotniskach. W 2018 roku port lotniczy Los Angeles za same parkowanie zainkasował 96,7 mln USD. A więc o finanse portów lotniczych można się nie obawiać i śmiało oszczędzać. Oby podróż była bezpieczna i spokojna. 

Fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version