„Wczesne leczenie daje najlepsze efekty”. Dzień Walki z Rakiem

hospital 3192833 1280 2024 02 04 065954

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Raka, zwany również Dniem Walki z Rakiem. Nowotwory są od lat na pierwszym miejscu chorób śmiertelnych. 

– Niestety wiele osób zwleka z wizytą u lekarza, a wczesne leczenie daje najlepsze efekty – mówi kierownik Zakładu Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie, doktor nauk medycznych Aleksandra Kozłowska. – Sporo pacjentów zgłasza się do nas w stadium wysokiego zaawansowania miejscowego bądź też nawet rozsiewu choroby. Myślę, że pandemia to jedna rzecz, a z drugiej strony u niektórych pacjentów jest tendencja do wypierania tej informacji. Te drobne objawy są ignorowane z nadzieją, że może same w jakiś sposób ustąpią. A wtedy, kiedy te objawy zaczynają już utrudniać codzienne funkcjonowanie i pacjenci zgłaszają się do lekarza, bywa już po prostu za późno.

CZYTAJ: Jedyny taki ośrodek w Polsce. Lubelski szpital prowadzi radioterapię podczas operacji [ZDJĘCIA]

W Polsce najczęściej diagnozowane są nowotwory płuc, piersi, prostaty i jelita grubego.

Rak to nie wyrok. Przekonują o tym przykłady konkretnych osób. 9 miesięcy minęło od diagnozy nieoperacyjnego raka płuca do całkowitej remisji nowotworu u Dariusza Staszuka. – Ostatnio miałem robioną tomografię. Okazało się, że leczenie było w dobrym czasie i prawdopodobnie nie mam już nowotworu – opowiada pan Dariusz. 

– Z jednej strony liczba nowotworów złośliwych cały czas rośnie, z drugiej leczenie onkologiczne bardzo się rozwija – zaznacza kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej USK1 w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski. – Epidemiologiczne dane wskazują na to, że liczba nowotworów złośliwych tylko rośnie, więc potrzeby będą jeszcze większe. Leczenie onkologiczne bardzo się zmieniło. Jest w tej chwili nowoczesne.

CZYTAJ: Onkosfera działa. Lubelski szpital przygotował specjalną stronę dla pacjentów

W związku z potrzebą budowania świadomości onkologicznej Uniwersytecki Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie będzie w każdą trzecią środę miesiąca organizował Onkośrody, czyli otwarte wykłady edukacyjne.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie uruchomił również specjalną stronę internetową dla pacjentów i ich rodzin: onkostrefa.usk1.pl. Na stronie będą zebrane wszystkie informacje dotyczące leczenia onkologicznego w tej placówce. 

Jest wiele przyczyn powstania nowotworów, to zarówno czynniki genetyczne, jak i wiele czynników środowiskowych, między innymi palenie tytoniu, otyłość, jedzenie bardzo przetworzonej żywności czy ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. 

MaK / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version