Premier: podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią

mid 24216167 2024 02 16 145552

– Wspólnie z szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią, przeznaczymy na to adekwatne środki – poinformował w piątek (16.02) premier Donald Tusk. Zadeklarował, że Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej migracji.

Podczas wspólnej konferencji z premierem Finlandii Petterim Orpo Donald Tusk podkreślił, że oba kraje mają wspólne interesy i wspólne problemy do rozwiązania.

CZYTAJ: Nie żyje Aleksiej Nawalny. Zmarł nagle w łagrze

„Nie może być słabych ogniw”

– Nasze dzisiejsze spotkanie potwierdziło obustronną gotowość do ciężkiej pracy na wielu szczeblach – i europejskim, i bilateralnym, pomiędzy firmami, środowiskami – przede wszystkim na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Finlandii, Polski, całego regionu i Europy – powiedział szef polskiego rządu.

Poinformował, że głównym tematem rozmów z premierem Finlandii były kwestie bezpieczeństwa. – Zaczęliśmy spotkanie od wymiany informacji i doświadczeń na temat sytuacji na naszych granicach. Mamy do czynienia z podobnymi problemami: nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja.(…) Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w tej konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją – podkreślił premier.

Zadeklarował, że Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej migracji. Przypomniał, że oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji.

Poinformował, że kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim podjął decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią. – Przeznaczymy na to adekwatne środki. Chcemy koordynować razem z Finlandią prace na granicach, ponieważ szczelne granice z Rosją i Białorusią, jeśli naprawdę mają być szczelne, to musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność: Finlandia, Polska, ale także kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw – zaznaczył premier.

„Konieczna reforma prawa azylowego i wsparcie regionów przygranicznych”

Donald Tusk mówił o koniecznej reformie europejskiego prawa azylowego, ponieważ „obecne środowisko prawne jest nieadekwatne do zagrożeń, jakie wytworzyła polityka Rosji i Białorusi w tej kwestii”.

Szef polskiego rządu przekazał, że podczas spotkania z fińskim premierem, poruszył kwestię strat, jakie w związku z tymi zagrożeniami ponoszą tereny przygraniczne. Tłumaczył, że te regiony straciły dużo choćby ze względu na spadek dochodów z turystyki. W Polsce – zdaniem Donalda Tuska – jest to problem odczuwany nie tylko na wschodniej, ale też północnej granicy. – Mamy wspólny problem do rozwiązania, jakim są straty, jakie ponoszą nasze tereny przygraniczne. Potrzebne będzie tutaj europejskie zaangażowanie – przekazał premier. – Będziemy wspólnie z Finlandią działali na rzecz zaangażowania środków europejskich we wsparcie regionów poszkodowanych pośrednio i bezpośrednio – zadeklarował.

Zdaniem Tuska Polska i Finlandia widzą konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych przemysłów obronnych. Oba kraje zadeklarowały współpracę w tej kwestii. – Mamy dobrą i długą tradycję współpracy. Patria, Rosomak są sztandarowymi przykładami – podkreślił Tusk.

Jego zdaniem cała Europa musi zwiększyć nakłady i wysiłki na rzecz przemysłu obronnego. – Mówimy tutaj o radykalnym wzroście – zaznaczył premier. Według niego Europa, Finlandia i Polska muszą być „przygotowane na najgorsze scenariusze”.

Przedmiotem współpracy Polski i Finlandii ma być też obrona cywilna. – Po paru latach pewnych zaniechań chcielibyśmy unowocześnić i odbudować możliwości związane z obroną cywilną – powiedział szef rządu. 

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Albert Zawada

Exit mobile version