Papież zaapelował o dyplomatyczne rozwiązanie i pokój na Ukrainie

mid epa11180326 2024 02 25 175540

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (25.02) o dyplomatyczne rozwiązanie i poszukiwanie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Apel wystosował podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański dzień po drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na ten kraj.

Zwracając się do tysięcy osób przybyłych na plac Świętego Piotra, papież powiedział: – Wczoraj, 24 lutego, przypomnieliśmy z bólem drugą rocznicę początku pełnowymiarowej wojny na Ukrainie. Ile ofiar, rannych, zniszczeń, udręk, łez w okresie, który staje się straszliwie długi i którego końca wciąż nie widać.

CZYTAJ: Polski ksiądz z Charkowa: nigdy nie pomyślałem, żeby wyjechać z Ukrainy

Dyplomatyczne rozwiązanie i sprawiedliwy pokój

– To wojna, która nie tylko niszczy ten region Europy, ale też wywołuje globalną falę strachu i nienawiści. Ponawiając moje najserdeczniejsze uczucia dla umęczonego narodu ukraińskiego i modląc się za wszystkich, zwłaszcza za bardzo liczne niewinne ofiary, błagam o to, aby odnaleziono tę odrobinę człowieczeństwa, która pozwoli stworzyć warunki dla rozwiązania dyplomatycznego w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju – mówił Franciszek.

Następnie dodał: – I nie zapominajmy, bracia i siostry, o tym, by modlić się za Palestynę, za Izrael i za wszystkie narody rozdarte przez wojnę; i by konkretnie pomagać cierpiącym. Wezwał: – Pomyślmy – tyle cierpienia. Pomyślmy o rannych, niewinnych dzieciach.

Papież oświadczył też, że z bólem obserwuje wzrost przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republice Konga. Zaapelował o pokój, przerwanie starć i konstruktywny dialog w tym państwie.

Kryzys klimatyczny jako globalny problem społeczny

Mówił także o coraz częstszych porwaniach w Nigerii, zapewniając naród tego kraju o swojej bliskości i modlitwie.

Franciszek podkreślił też swoją bliskość z narodem Mongolii, którą odwiedził w ubiegłym roku. Panują tam teraz, jak mówił, ogromne mrozy.

CZYTAJ: „Miasto Ratownik”. Tablica upamiętnia nadanie Lublinowi wyjątkowego tytułu [ZDJĘCIA]

– Także to ekstremalne zjawisko jest znakiem zmian klimatycznych i ich skutków. Kryzys klimatyczny to problem społeczny, globalny, który do głębi wpływa na życie wielu braci i sióstr, zwłaszcza tych najsłabszych – zaalarmował.

Zachęcił: – Módlmy się o dokonanie mądrych i odważnych wyborów, by przyczynić się do troski o środowisko.

Papież był w dobrej formie po tym, gdy dzień wcześniej odwołał planowane audiencje z powodu lekkiego stanu grypowego.

PAP / RL / opr. LisA

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Exit mobile version