Niezwykłe odkrycie archeologiczne podczas budowy obwodnicy Chełma [ZDJĘCIA]

1460x616 1 2024 02 15 103701

Ślady osadnictwa z okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza odkryli archeolodzy podczas prac na budowie obwodnicy Chełma w ciągu ekspresowej S12 – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W miejscowości Srebrzyszcze wyeksplorowano m.in. kilkanaście mieszkalnych półziemianek. Archeolodzy odkryli w nich fragmenty naczyń ceramicznych. Obiekty te wstępnie datuje się na lata od 700 do 400 lat p.n.e.

Natrafiono także na szkielet dziecka, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynową ozdobę. Szkielet dziecka znajdował się w pozycji skurczonej i był otoczony obstawą kamienną. Po sąsiedzku znaleziono szkielety ośmiu krów oraz dwóch owiec oraz co najmniej dwunastu dzikich świń.

CZYTAJ: Radioaktywny pierwiastek w szkole. Urząd gminy chce zbadać jego źródło

Cały kompleks grobowy archeolodzy datują na lata 2500 do 2000 p.n.e. Zarówno jego kształt, jak i wyposażenie pozwala wiązać go z neolityczną kulturą amfor kulistych.

Badania archeologiczne na terenie budowy obwodnicy Chełma są kontynuowane.

Inwestycja w ciągu S12 rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i od północnej strony ominie miasto. Obecnie przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia.

PaSe / opr. WM

Fot. GDDKiA

Exit mobile version