Minister zdrowia o profilaktyce onkologicznej: potrzebne jest zaufanie obywateli do państwa

mid 24212274 2024 02 12 205802

Nie może być tak, że ciągle więcej osób umiera na raka w Polsce, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Zrobimy wszystko, żebyśmy się stawali coraz bardziej wyedukowanym społeczeństwem – powiedziała w poniedziałek (12.02) w Sejmie szefowa MZ Izabela Leszczyna podczas konferencji z ekspertami.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, w poniedziałek w Sejmie odbyła się konferencja dotycząca edukacji zdrowotnej oraz profilaktyki onkologicznej pt. „Wiedza. Świadomość. Życie”. Wzięły w niej udział m.in. wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka. Do uczestnictwa w debacie zaproszeni zostali m.in. eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów onkologicznych.

CZYTAJ: Minister zdrowia: przesunięcie wejścia w życie Krajowej Sieci Onkologicznej pomoże pacjentom

Wszyscy prelegenci zwracali uwagę na edukację oraz profilaktykę, by móc trafić z nią zarówno do dzieci jak i rodziców, a także do lekarzy pierwszego kontaktu.

„Polskie społeczeństwo otrzymuje pałę z lekcji o zdrowiu”

Konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. dr hab. Mariusz Bidziński zaznaczył, że aby mieć zdrowe społeczeństwo, należy stworzyć „pewien program, który musi być konsekwentnie realizowany, bez względu na różne działania polityczne”. – My dzisiaj zarządzamy chorobą, a nie zarządzamy zdrowiem – podkreślił.

Prezes zarządu Ogólnopolskiej Fundacji Onkologicznej Dorota Korycińska, wskazując na wyniki zgłaszalności, badania przesiewowe oraz na wysoką śmiertelność na raka, oceniła, że „polskie społeczeństwo otrzymuje pałę z lekcji o zdrowiu”.

Dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii prof. Beata Jagielska wyraziła przekonanie, że „weźmiemy zdrowie w swoje własne ręce”. Dodała, że jest świeżo po rozmowie z zastępcą prezydenta m.st. Warszawy Renatą Kaznowską. „Myślę, że dla Warszawiaków i nie tylko mamy świetny program. Instytut Onkologii otwiera się dla miasta” – zapowiedziała.

CZYTAJ: Tabletka „dzień po” wraca? Projekt ustawy skierowany do Komisji Zdrowia

Dr n. med. Janusz Meder zaapelował, by „nie zaprzepaścić tego, co już zostało dokonane w zakresie organizacji i logistyki systemu”. Dodał, że ostatnie symulacje rozłożenia środków na zdrowie pokazały, że proporcja, która funkcjonuje w większości krajów w Europie – 80 proc. na leczenie, 20 proc. na edukację, profilaktykę i prewencję jest niewłaściwa – i należy ją zmienić. Zaapelował też, by środki na zdrowie, żeby w ciągu najbliższych lat, te proporcje były przynajmniej „50 do 50”. Dodał, że warto zainwestować w edukację, prewencję i profilaktykę. – Zgłaszam chęć podzielenia się z paniami swoimi doświadczeniami – dodał.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że jednym z najodważniejszych pomysłów jej samej i minister edukacji Barbary Nowackiej jest „wyedukowane społeczeństwo”. „Naprawdę zrobimy wszystko, żebyśmy takim społeczeństwem się stawali” – zapewniła.

Wiele zgonów, pomimo świetnej kadry medycznej

Według Leszczyny Polska ma „świetnych lekarzy, fantastycznych profesorów, naukowców, świetny sprzęt i infrastrukturę, coraz więcej i coraz lepsze programy lekowe i coraz nowsze technologie”. – A jednak ciągle na raka umiera nas więcej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tak być nie może – zauważyła. Zdaniem szefowej resortu, żeby to się zmieniło, potrzebne jest zaufanie obywateli do państwa.

Leszczyna zapowiedziała kontynuację tego, co dobrego w zdrowiu zrobił poprzedni rząd. – Zrobili dużo dobrych rzeczy, tak jak każdy rząd dokłada cegiełkę. Jesteśmy coraz zamożniejsi, musimy być coraz mądrzejsi i budować na tym, co było, oczywiście modyfikując to, co było – uczymy się na błędach – stwierdziła.

Minister zdrowia przytoczyła słowa jednego z przedmówców, że za 40 proc. późnych rozpoznań nowotworów u dzieci odpowiada dom rodzinny. Poinformowała, że wspólnie z minister edukacji Barbarą Nowacką rozmawiała już o tym, jak upowszechniać wiedzę z zakresu profilaktyki w szkołach. Jednocześnie zastrzegła, że równie ważna jest edukacja dorosłych. „Musimy w bardzo różny sposób docierać do różnych grup społecznych” – oceniła.

Szkoła powinna położyć nacisk na edukację prozdrowotną 

Minister edukacji podkreśliła m.in., że „szkoła musi uczyć rzeczy ważnych, a jedną z (…) najważniejszych – nie na rok, nie na kadencję, nie na trzy kadencje, ale na przyszłe pokolenia – jest edukacja prozdrowotna i profilaktyka”. Dodała, że „nawet, jeżeli nie zaowocuje to w ciągu jednej, dwóch, trzech kadencji, to wykształcimy pokolenie, które będzie miało zdrowe odruchy”. To, jak wymieniła, zdrowe odżywianie się, ruch i uprawianie sportu, dbanie o środowisko i klimat, ale również – badanie siebie, a później także swoich dzieci.

– Traktujemy to jako wyzwanie na pokolenia- zaapelowała Nowacka.

 CZYTAJ: Ministerstwo: bezrobocie poszło lekko w górę

– Pani minister powiedziała, że mamy świetnych lekarzy. Nauczycieli też mamy świetnych. Tylko dziś potrzebna jest nam gigantyczna synergia – oceniła minister edukacji Barbara Nowacka. Zachęciła też do współpracy z MEN. – Mamy możliwości patronatów, współpracy, organizacji wspólnych wydarzeń, akcji, działań o wymiarze lokalnym, regionalnym, ale i ogólnopolskim. I do takich działań ogólnopolskich też się z panią minister przymierzamy bardzo poważnie. Zaznaczyła, że nie chce na razie „mówić za dużo”, jednak wszystkie działania „będą absolutnie transparentne”.

– Państwa już dziś zapraszam do współpracy nad szerokim programem dotyczącym profilaktyki zdrowotnej, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego, który będziemy z panią minister wspólnie realizowały – powiedziała Nowacka. Zaznaczyła, że to „proces na lata”, ponieważ na wprowadzenie „jakiegokolwiek nowego przedmiotu lub zmiany istniejącego”, potrzeba „co najmniej półtora roku – plus kształcenie nauczycieli”.

– My te procesy rozpoczynamy – podkreśliła. – I mamy świadomość, że efekty zobaczycie państwo najwcześniej w roku w 2026 r.. – Jednocześnie zauważyła, że zdrowie i edukacja „nie mogą tyle czekać”. – Dlatego już dziś zachęcam was do kontaktu z ministerstwem, do pomyślenia o wspólnych programach – państwo część z nich już realizujecie. Zachęcam, żebyśmy zrobili to wspólnie – zaapelowała. 

PAP / RL / opr. LisA

Fot. PAP/Paweł Supernak

Exit mobile version