Komisja śledcza ds. Pegasusa: poseł przestawił odtajniony dokument

mid 24219203 2024 02 19 161822

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Bosacki przedstawił odtajniony dokument, dotyczący przekazania z Funduszu Sprawiedliwości do Centralnego Biura Antykorupcyjnego pierwszej transzy środków na zakup Pegasusa. Miało to być 13 milionów 360 tysięcy złotych.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa poseł Marcin Bosacki uzasadnił w ten sposób swój wniosek o powołanie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry na świadka przed komisją: – jest to wniosek szefa CBA Ernesta Bejdy do ministra Ziobry, który swoim podpisem potwierdził, że go widział i dekretuje dalej do swoich urzędników w Ministerstwie Sprawiedliwości. Myślę, że kończy to dyskusję, czy wiedzieli o tym najwyżsi funkcjonariusze rządu Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ: Sejm powołał członków komisji śledczej ds. Pegasusa

Lista świadków

Przed komisją śledczą ds. Pegasusa staną: prezes PiS Jarosław Kaczyński, b. premier Beata Szydło, b. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, b. szef MS Zbigniew Ziobro, europoseł KO Krzysztof Brejza i jego adwokat, a prywatnie żona Dorota Brejza, b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef NIK Marian Banaś, b. szefowa CBA Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, b. wiceminister finansów Piotr Patkowski, b. minister sprawiedliwości i senator Krzysztof Kwiatkowski, b. szef CBA Ernest Bejda, b. szef departamentu NIK Marek Bieńkowski, b. szef CBA Andrzej Stróżny, b. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, dyrektor departamentu funduszu sprawiedliwości Urszula Dubejko, b. rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak i prokurator Jakub Tietz.

Na dzisiejszym posiedzeniu posłowie zgłosili też liczne wnioski dowodowe o odtajnienie i przekazanie materiałów.

Wnioski dowodowe

Pierwszy wniosek, przedstawiony przez Srokę, skierowano do KPRM. „Pierwszy wniosek dowodowy, jako grupa posłów, składamy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (…) o niezwłoczne przedstawienie dokumentów jawnych, jak i niejawnych dot. ustaleń na temat zakupu systemu Pegasus, a także udzielenie pisemnych wyjaśnień w związku ze szczytem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie 19. 07. 2017 r. W szczególności dokumentów obejmujących informacje dot. delegacji polskiej z uwzględnieniem przedstawicieli przedsiębiorców” – oświadczyła szefowa komisji Magdalena Sroka.

Jak dodała, drugi punkt kierowanego do KPRM wniosku dotyczy dokumentów obejmujących informacje ze wszystkich spotkań, które odbyły się z przedstawicielami polskiej delegacji podczas szczytu premierów w Budapeszcie oraz dokumentów obejmujących informacje o wszystkich ustaleniach ze szczytu premierów.

Drugi wniosek posłowie komisji z koalicji 15 października skierowali do ministra koordynatora służb specjalnych w celu przedstawienia dokumentów w zakresie stosowania oprogramowania Pegasus lub innego podobnego oprogramowania. Kolejne wnioski złożono m.in. do szefów ABW, AW, CBA, SKW, SWW oraz do Prokuratora Generalnego i Najwyższej Izby Kontroli. Złożono również wnioski do resortów: sprawiedliwości, spraw zagranicznych, obrony narodowej, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Wnioski dowodowe złożono też do Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Oprócz tego, wnioski skierowano do szefa Kancelarii Senatu, firmy Matic S.A., Parlamentu Europejskiego, ośrodka badawczego Citizen Lab, fundacji Panaoptykon i Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka. Wszystkie wnioski zostały przyjęte przez komisję w drodze głosowania.

Posłowie komisji z PiS, Suwerennej Polski nie złożyli dodatkowych wniosków, ponieważ – jak wyjaśnił Jacek Ozdoba w imieniu swoim oraz posłów Mariusza Goska i nieobecnego Marcina Przydacza – pokrywają się one z tymi przestawionymi wcześniej przez posłów koalicji 15 października.

RL / PAP / IAR/  opr. ToMa

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Exit mobile version