Ekspert o Zielonym Ładzie: powinien być wprowadzany, ale bez zaskakiwania rolników

img 0187 2024 02 28 085958

Rekordowa średnia temperatura w lutym, coraz cieplejsze kolejne zimy i zacieranie się pór roku – to skutki globalnego ocieplenia. Zdaniem specjalistów z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, jeśli polityka klimatyczna się nie zmieni, za około 20 lat klimat może ocieplić się aż o jeden stopień.

CZYTAJ: W jakim klimacie obudzimy się za 10-20 lat? Ekspert o globalnym ociepleniu

Zdaniem Jerzego Kozyry z puławskiego Instytutu, Zielony Ład, ostatnio krytykowany przez rolników, jest szansą, by te procesy zatrzymać: – Zaproponowano w tym Zielonym Ładzie szereg praktyk, które mają nie tylko ograniczyć emisję do atmosfery gazów cieplarnianych z produkcji rolnej, ale też pomóc rolnictwu w dostosowaniu się do tych zmian – mówi specjalista.

Chodzi m. in. o racjonalizację nawożenia oraz utrzymanie bioróżnorodności: – To jest jeden z pierwszych postulatów rolniczych – cztery procent ugorowania. Ono ma takie uzasadnienie, że w przyrodzie, żeby przetrwało życie biologiczne, przetrwały pszczoły, potrzebujemy, żeby pewna część – a w takich warunkach, jakie obecnie mamy, większa niż obecnie – była pewnym takim buforem i miejscem, gdzie ta bioróżnorodność przetrwa.

Jerzy Kozyra wskazuje, że Zielony Ład powinien zostać wprowadzany, ale rolnicy nie powinni być zaskakiwani tymi zmianami i nie powinno to negatywnie wpływać na kondycję poszczególnych gospodarstw.

Luty będzie prawdopodobnie najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów na puławskiej stacji meteorologicznej – a są one prowadzone od 1871 roku. Średnia temperatura już teraz znacznie przekracza 5 stopni Celsjusza, a poprzedni rekord wynosił 4.7 stopnia Celsjusza i został ustanowiony w 1990 roku.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum

Exit mobile version